NASA wystrzeliła satelitę GOES-U
NASA z powodzeniem wystrzeliła czwartego i ostatniego z serii zaawansowanych satelitów pogodowych dla NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). GOES-U (Geostationary Operational Environmental Satellite) zapewni ciągłą obserwację warunków pogodowych na dużej części półkuli zachodniej.
Satelita GOES-U wystartował na rakiecie SpaceX Falcon Heavy z kompleksu startowego 39A w NASA Kennedy Space Center na Florydzie 25 czerwca. Inżynierowie misji potwierdzil, że panele słoneczne statku kosmicznego zostały pomyślnie rozłożone, i działała on na własnym zasilaniu.
„Ponieważ ludzkość coraz bardziej odczuwa skutki ekstremalnych warunków pogodowych, satelity takie jak GOES-U uważnie monitorujące pogodę w czasie rzeczywistym, są coraz bardziej potrzebne. NASA i NOAA współpracują od kilkudziesięciu lat, aby dostarczać krytyczne dane z powrotem na Ziemię w celu przygotowania się na gwałtowne burze, wykrywanie pożarów i wiele innych. Ta flota zaawansowanych satelitów wzmacnia odporność na zmieniający się klimat i chroni ludzkość przed zagrożeniami pogodowymi na Ziemi i w kosmosie” – mówi Bill Nelson z NASA.
Jak podkreślają inżynierowie, oprócz kluczowej roli w przewidywaniu pogody na Ziemi, konstelacja satelitów GOES pomaga przewidywać tą kosmiczną w pobliżu Ziemi, która może zakłócać elektronikę satelitarną, GPS i komunikację radiową. Satelita GOES-U wykracza poza możliwości swoich poprzedników dzięki nowemu kosmicznemu instrumentowi pogodowemu – Compact Coronograph-1, który blokuje jasne światło słoneczne, dzięki czemu naukowcy mogą obserwować stosunkowo słabszą atmosferę słoneczną.
„Istnieje tak wiele zastosowań dla danych GOES – wiele z nich ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie tutaj na Ziemi. GOES-U wzbogaci globalny rejestr danych, umożliwiając NASA i NOAA śledzenie zmian w naszym klimacie, a także dostarczanie krytycznych informacji przed wystąpieniem trudnych warunków pogodowych i klęsk żywiołowych. NASA z niecierpliwością czeka na ponowną współpracę z NOAA, gdy wkraczamy w kolejną generację satelitów obserwujących Ziemię” – twierdzi Nicky Fox z NASA.
Gdy GOES-U znajdzie się na orbicie geostacjonarnej, około 36 tysięcy kilometrów nad Ziemią, zostanie przemianowany na GOES-19. Po udanym przeglądzie orbitalnym swoich instrumentów i systemów, jak podkreślają badacze, satelita rozpocznie pracę, obserwując pogodę nad większością Ameryki Północnej, w tym ciągłymi Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem, a także Ameryką Środkową i Południową, Karaibami i Oceanem Atlantyckim do zachodniego wybrzeża Afryki.
„Dane, które dostarczy GOES-U, mają kluczowe znaczenie dla ochrony bezpieczeństwa ludzi na półkuli zachodniej. Dzięki temu udanemu wystrzeleniu, naukowcy będą dysponować zasobami, które pozwolą im lepiej informować i edukować społeczeństwo” – podkreśla John Gagosian z NASA.
GOES-R Series Program, złożony z 4 satelitów, jest nadzorowany przez NOAA we współpracy z NASA, które zarządza systemem naziemnym, obsługuje satelity i przekazuje dane.
Emil Gołoś