green bean

Naukowcy odkryli nową galaktykę typu „green bean”

Astronomowie zaobserwowali nową galaktykę rzadkiego typu „green bean”. Odkrycie, zostało dokonane za pomocą Very Large Array (VLA).

Jak tłumaczą badacze, tak zwane „green bean” to bardzo rzadkie galaktyki aktywne świecące na zielono pod wpływem intensywnego promieniowania z obszaru wokół centralnej czarnej dziury. Do tej pory tylko 17 takich galaktyk zostało zidentyfikowanych przez Sloan Digital Sky Survey (SDSS – jeden z najważniejszych przeglądów nieba w historii astronomii). Astronomowie przypuszczają, że ich rzadkie występowanie wynika z faktu, że źródła te mogą doświadczać krótkotrwałej fazy w swojej ewolucji.

Astronomowie z New Mexico State University (NMSU), pod kierownictwem Kelly N. Sanderson, wykryli kolejną galaktykę tego rzadkiego typu. Korzystając z VLA, zaobserwowali źródło na niebie z rozszerzoną emisją radiową, oznaczone jako RGZ J123300.2+060325. Poprzednie badania obiektu, który znajduje się na przesunięciu ku czerwieni wynoszącym około 0,3, sugerowały zdaniem naukowców, że może to być galaktyka typu „zielonej fasoli”. Badanie zostało opisane w serwisie arXiv.

Nowo zidentyfikowana galaktyka „green bean” otrzymała oznaczenie RGB1. Obserwacje wykazały, zdaniem astronomów, że jest ona gospodarzem obszaru rozszerzonej linii emisyjnej (EELR – gigantyczny obłok międzygwiazdowy), który jest najprawdopodobniej fotojonizowany przez aktywne jądro galaktyczne (AGN).

Analizując wiek widmowy rozszerzonej emisji radiowej indukowanej przez dżet w RGB1, astronomowie stwierdzili, że czas trwania fazy produkcji dżetów przez AGN wynosi co najmniej sześć milionów lat. Zebrane dane nie pozwalają jednak badaczom potwierdzić, czy faza produkcji dżetów nadal trwa.

Zdaniem astronomów, obserwacje wykryły kilka oderwanych obłoków leżących wokół RGB1, w odległości do około 123 tysięcy lat świetlnych od jądra. Profil jonizacji tych obłoków sugeruje, jak twierdzą badacze, spadek produkcji fotonów jonizujących AGN w ciągu ostatnich 150 tysięcy lat.

Naukowcy podkreślają, że pochodzenie RGB1 nadal pozostaje niepewne i wymaga dalszych obserwacji na wielu długościach fal w celu wyciągnięcia ostatecznych wniosków.

Very Large Array (VLA) to obserwatorium radioastronomiczne w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w środkowym Nowym Meksyku na równinie San Agustin. VLA składa się z dwudziestu ośmiu 25-metrowych radioteleskopów (z których dwadzieścia siedem jest sprawnych, a jeden zawsze przechodzi konserwację).

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się