Naukowcy przyjrzeli się bliżej galaktyce karłowatej CGCG014-074
Korzystając z Obserwatorium Gemini, astronomowie przeprowadzili kompleksowe obserwacje fotometryczne i spektroskopowe galaktyki karłowatej wczesnego typu znanej jako CGCG014-074. Badania pomogły lepiej poznać właściwości i ewolucję tego obiektu.
Jak tłumaczą badacze, galaktyki karłowate to układy gwiezdne o niskiej jasności i masie, zwykle zawierające kilka miliardów gwiazd. Z tej grupy galaktyki karłowate wczesnego typu wyróżniają się jako dominujący typ tego rodzaju obiektów w lokalnym Wszechświecie.
CGCG014-074 to karłowata galaktyka soczewkowata wczesnego typu, znajdująca się w pobliżu NGC 4546 – masywnej galaktyki soczewkowatej w odległości około 46 milionów lat świetlnych od Ziemi. Oprócz prędkości heliocentrycznej na poziomie 998 km/s, astronomowie niewiele wiedzieli o właściwościach tego obiektu, ponieważ galaktyka pozostawała całkowicie niezbadana.
Astronomowie z National University of La Plata w Argentynie, pod kierownictwem Natalii Guevary, wykorzystał spektrograf Gemini Multi-Object Spectrographs (GMOS) na teleskopie Gemini South w Chile do przeprowadzenia kompleksowych obserwacji spektrofotometrycznych CGCG014-074. Badanie zostało opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
„Nowe badanie przedstawia analizę fotometryczną i spektroskopową galaktyki karłowatej wczesnego typu CGCG014-074. Obserwacje przeprowadzono za pomocą instrumentu GMOS South Obserwatorium Gemini. Dane fotometryczne uzyskano przy użyciu szerokopasmowych filtrów, natomiast obserwacje spektroskopowe wykonano w trybie długiej szczeliny tego samego instrumentu” – tłumaczą naukowcy.
Zdaniem badaczy, obserwacje wykazały, że CGCG014-074 wykazuje wyraźne cechy, w tym obracający się dysk wewnętrzny, rozszerzoną formację gwiazdową z zaprzestaniem aktywności około dwa miliardy lat. Badanie nie wykryło żadnych dowodów na istnienie oddzielonego jądra ani żadnych oznak dużej fuzji.
Jak wskazują astronomowie, ma ona całkowitą masę gwiazdową 330 milionów mas Słońca i całkowitą masę dynamiczną 800 milionów mas Słońca. Wyniki te są zgodne z wartościami uzyskanymi dla innych galaktyk karłowatych wczesnego typu.
Zebrane dane wskazują, że CGCG014-074 ma stare i ubogie w metale jądro – o wieku około 9,3 miliarda lat i metaliczności -0,84 dex. Badacze wskazują, że jej dysk gwiezdny jest młodszy (około 4,4 miliarda lat) i ma wyższą metaliczność (około -0,40 dex).
Astrofizycy doszli do wniosku, że CGCG014-074 przeszła długi okres formowania się gwiazd od początku do około dwóch miliardów lat temu, kiedy to ustało i osiągnęła 100 proc. swojej masy gwiazdowej. W oparciu o nowe badanie, naukowcy postrzegają obiekt jako galaktykę prawdopodobnie budującą gwiazdy, która ewoluowała pasywnie przez całą swoją historię.
Emil Gołoś