NGC 1513

Naukowcy zbadali gromadę otwartą NGC 1513

Korzystając z National Astronomical Observatory (OAN) w Meksyku, astronomowie zaobserwowali gromadę otwartą znaną jako NGC 1513. Badanie dostarczyło kluczowych informacji na temat jej właściwości.

Jak tłumaczą astronomowie, gromady otwarte (OC), utworzone z tego samego gigantycznego obłoku molekularnego, to grupy gwiazd luźno związanych ze sobą grawitacyjnie. Do tej pory w Drodze Mlecznej odkryto ich ponad tysiąc, a naukowcy wciąż poszukują kolejnych, mając nadzieję na znalezienie kolejnych. Szczegółowe badanie OC, zdaniem astronomów, może mieć kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia procesu formowania się i ewolucji Drogi Mlecznej.

Odkryta w 1790 roku NGC 1513 jest gromadą w gwiazdozbiorze Perseusza, jak wskazują badacze, znajdującą się około 4800 lat świetlnych od Ziemi. Gromada, której wiek szacuje się na 363 miliony lat, ma promień pływowy wynoszący około 65 lat świetlnych, a jej metaliczność naukowcy oszacowali na poziomie -0,1 dex.

Astronomowie z Erciyes University w Turcji, pod kierownictwem İnci Akkaya Oralhan postanowili lepiej przyjrzeć się NGC 1513. Wykorzystali oni jeden z teleskopów optycznych w National Astronomical Observatory do zbadania właściwości tej gromady. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Jak wskazują naukowcy, obserwacje wykazały, że NGC 1513 ma promień rdzenia wynoszący około 6,39 lat świetlnych, podczas gdy jej promień półświatła (promień, w którym zawarta jest połowa światła galaktyki, rozmiary galaktyk są trudne do zmierzenia, ponieważ nie mają one jasno określonych granic) wynosi około 7,63 lat świetlnych. Oznacza to zdaniem badaczy, że gromada ma stosunkowo wysoki stosunek promienia rdzenia do promienia półświatła – na poziomie 0,82. Astronomowie zakładają, że tak wysoki stosunek jest prawdopodobnie związany z efektami formowania się gromady ze względu na jej niewielką ewolucję dynamiczną.

Naukowcy zidentyfikowali co najmniej 457 członków NGC 1513 o masach od 1,12 do 3,98 mas Słońca. Całkowita masa gromady wyniosła 624,7 mas naszej gwiazdy, co daje średnią masę gwiazd członkowskich wynoszącą około 1,37 mas Słońca.

Astronomowie wskazują, żę NGC 1513 znajduje się w odległości 4 935 lat świetlnych i musiała migrować około 1 400 lat świetlnych od miejsca swoich narodzin. Gromada podąża okrężną ścieżką wokół centrum Drogi Mlecznej i wykonała prawie jeden obrót wokół centrum galaktyki.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się