NGC 613
Fot. NASA

Naukowcy zbadali obłoki molekularne w galaktyce NGC 613

Korzystając z Atacama Large Millimeter/sub-millimeter Array (ALMA), astronomowie przeprowadzili obserwacje w wysokiej rozdzielczości pobliskiej galaktyki znanej jako NGC 613. Badanie rzuciło więcej światła na liczne gigantyczne obłoki molekularne w jej centrum.

Jak tłumaczą naukowcy, obłoki molekularne to ogromne skupiska międzygwiazdowego gazu i pyłu pozostałe po formowaniu się galaktyk, składające się głównie z wodoru molekularnego. Te o masie większej niż 100 tysięcy mas Słońca nazywane są gigantycznymi obłokami molekularnymi (GMC). Jak wskazują astronomowie, GMC mają średnicę 15-600 lat świetlnych i są najzimniejszymi i najgęstszymi częściami ośrodka międzygwiazdowego.

Gigantyczne obłoki molekularne są rezerwuarami gazu, w których zachodzi większość procesów formowania się gwiazd. Dlatego też badanie ich cyklu życia i właściwości, zdaniem astronomów, ma kluczowe znaczenie dla pogłębienia wiedzy na temat powstawania i ewolucji galaktyk.

Znajdująca się w odległości około 57 milionów lat świetlnych NGC 613 jest, jak zaznaczają naukowcy, pobliską galaktyką spiralną z poprzeczką o całkowitej masie gwiazdowej wynoszącej około 45 miliardów mas Słońca. Posiada ona jasne jądro i pierścień tworzący gwiazdy.

Poprzednie obserwacje NGC 613 wykazały, że jest gospodarzem GMC w jej pierścieniu jądrowym i wokół niego. Astronomowie z Yonsei University w Korei Południowej, pod kierownictwem Wooraka Choi, postanowili przyjrzeć się bliżej tym gigantyczny obłokom molekularnym, badając ich właściwości za pomocą ALMA.

Obserwacje ALMA pozwoliły naukowcom zidentyfikować 356 GMC w NGC 613, z których 158 jest przestrzennie i spektralnie rozdzielonych. Okazało się, że gigantyczne obłoki molekularne w tej galaktyce mają rozmiary od 49 do 244 lat świetlnych, podczas gdy ich dyspersje prędkości wahają się od 2 do 36 km/s. Badacze stwierdzili, że masy gazu molekularnego GMC w próbce wynoszą 0,3-50 milionów mas Słońca, a ich gęstości powierzchniowe masy gazu molekularnego oszacowali w zakresie 100-6000 mas Słońca/cm2.

Porównując GMC z NGC 613 z GMC z dysku Drogi Mlecznej i galaktyk Grupy Lokalnej (grupa kilkudziesięciu galaktyk, do której należy Droga Mleczna, rozciąga się na obszarze około 10 milionów lat świetlnych, jest częścią supergromady Laniakea), astronomowie stwierdzili, że te w badanej galaktyce mają porównywalne rozmiary.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się