NGC 1087 – galaktyka w gwiazdozbiorze Wieloryba
Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił zapylone i pełne gwiazd ramiona spiralne galaktyki NGC 1087. Znajduje się ona w odległości 80 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Wieloryba.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, NGC 1087 jest galaktyką spiralną z poprzeczką. Ma ona średnicę 87 tysięcy lat świetlnych i bardzo małe jądro lub centrum. NA obrazie pasy pyłu obiektu, widoczne w kolorze ciemnoczerwonym, pomagają zdefiniować jej spiralną strukturę.
Gwiezdna poprzeczka NGC 1087 – wydłużona, biała struktura w centrum galaktyki – jest, zdaniem badaczy, również krótsza w porównaniu do innych galaktyk z poprzeczką. Zazwyczaj w obiektach tego typu, grawitacja wciąga do centrum duże ilości gazu, powodując przyspieszenie formowania się gwiazd, po którym następuje powolny zanik. Wyjątkowo, NGC 1087 wykazuje oznaki formowania się nowych gwiazd, co czyni ją szczególnie interesującą dla naukowców.
Brytyjski astronom William Herschel odkrył NGC 1087 w 1785 roku. Galaktyka znajduje się na południe od równika niebieskiego, dzięki czemu jest widoczna z obu półkul. W 1995 roku astronomowie odkryli w niej supernową typu II. Powstają one, gdy masywna gwiazda zużywa całe swoje paliwo jądrowe, a jej żelazne jądro zapada się, a następnie eksploduje. Nazwana 1995V, jest jedyną supernową kiedykolwiek zaobserwowaną w tej galaktyce.
Na tym nowym obrazie w ultrafiolecie, świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, jak opisują astronomowie, ciemnoczerwone smugi to zimny gaz molekularny, surowiec, z którego tworzą się gwiazdy. A jasnoróżowe plamy sygnalizują obszary, w których się formują – charakteryzujące się obecnością zjonizowanego wodoru, tlenu i siarki. Bardziej niebieskie obszary zawierają gorące, młode gwiazdy uformowane wcześniej w czasie istnienia galaktyki.
Hubble obserwował NGC 1087 w celu zbadania związku między młodymi gwiazdami i zimnym gazem, a zwłaszcza w celu lepszego poznania przez badaczy, co dzieje się z obszarami gazowymi po uformowaniu się w nich gwiazd.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś