NGC 1156 – galaktyka przypominająca kwitnące drzewo wiśni
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali nieregularną galaktykę karłowatą oznaczoną jako NGC 1156, znajdującą się w gwiazdozbiorze Barana.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, galaktyka NGC 1156 widoczna na nowym zdjęciu z Teleskopu Hubble’a przypomina delikatne kwitnące drzewo wiśni. Wiele jasnych „kwiatów” w galaktyce to w rzeczywistości gwiezdne żłobki – regiony, w których powstają nowe gwiazdy. Zdaniem badaczy, energetyczne światło emitowane przez nowo narodzone gwiazdy w tych regionach wypływa na zewnątrz i napotyka pobliskie kieszenie gazu wodorowego, powodując, że gaz świeci z charakterystycznym różowym odcieniem.
NGC 1156 znajduje się około 25 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Barana. Została sklasyfikowana przez astronomów, jako nieregularna galaktyka karłowata, co oznacza, że nie ma wyraźnego spiralnego lub zaokrąglonego kształtu jak inne obiekty tego typu i jest mniejsza, choć ma stosunkowo duży obszar centralny, który jest gęściej wypełniony gwiazdami.
Niektóre kieszenie gazu w NGC 1156, zdaniem naukowców, obracają się w przeciwnym kierunku niż reszta galaktyki, co sugeruje, że NGC 1156 miała w przeszłości bliskie spotkanie z inną galaktyką. Grawitacja tej drugiej kosmicznej struktury i turbulentny chaos takiej interakcji – mogły zakłócić prawdopodobnie bardziej uporządkowaną rotację materii w NGC 1156, powodując dziwne zachowanie, które astronomowie obserwują dzisiaj.
Gwiazdozbiór Barana (łac. Aries) jest 39. co do wielkości gwiazdozbiorem znajdującym się pomiędzy Andromedą i Bykiem. Pomimo swej niewielkiej jasności odgrywał znaczącą rolę w astronomii, ponieważ znajdują się w nim punkt przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego. Przejście Słońca przez ten punkt (w momencie równonocy wiosennej) sygnalizował początek astronomicznej wiosny na półkuli północnej. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 50. W Polsce jest widoczny jesienią i zimą.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś