
NGC 1175 – galaktyka spiralna z poprzeczką w gwiazdozbiorze Perseusza
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 1175, znajdującą się w gwiazdozbiorze Perseusza.
Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się galaktyka spiralna z poprzeczką znana jako. NGC 1175. Została odkryta przez astronoma William Herschel 24 października 1786 roku. Znajduje się ona około 257 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Perseusza.

Galaktyki występują w różnych kształtach i rozmiarach. Jak zaznaczają astronomowie, galaktyki spiralne charakteryzują się jasnym jądrem i rozległymi, wirującymi ramionami gazu, pyłu i gwiazd – NGC 1175 jest właśnie obiektem tego typu i zawiera tak zwaną „poprzeczkę”, która znajduje się w centrum całej struktury. Poprzeczki wpływają na sposób, w jaki materia krąży w galaktykach.
Galaktyki takie jak NGC 1175, obserwowane od strony krawędzi, mają jeszcze bardziej osobliwą morfologię – ich wewnętrzne regiony wydają się być grubsze w niektórych miejscach niż w innych, co powoduje, że przybierają kształt przypominający gigantyczny „X”.
NGC 1175 została zaobserwowana w ramach przeglądu „Gems of the Galaxy Zoos”, który polegał na głosowaniu, w którym astronomowie amatorzy wybierali, które galaktyki chcieliby, aby Teleskop Hubble obserwował, w czasie, gdy miał on przerwy między zaplanowanymi badaniami.
Perseusz (łac. Perseus) jest jednym z większych gwiazdozbiorów nieba północnego, 24. co do wielkości. Należy on do grupy konstelacji jesiennych, przez co jest najlepiej widoczny w szerokości geograficznej Polski podczas okresu jesiennego. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 90. Perseusz jest jednym z 48 gwiazdozbiorów opisanych przez Ptolemeusza i jednocześnie jedna z 88 oficjalnych, współczesnych konstelacji.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś
