
NGC 1569 – niezwykle aktywna galaktyka w gwiazdozbiorze Żyrafy
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako NGC 1569, znajdującą się w gwiazdozbiorze Żyrafy.
Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia wnętrze jednego z najbardziej aktywnych obiektów w naszym lokalnym sąsiedztwie – NGC 1569, małej galaktyki znajdującej się w odległości około 11 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Żyrafy.

NGC 1569 jest galaktyką gwiazdotwórczą, co oznacza, jak wskazują naukowcy, że jest ona pełna gwiazd i obecne tempo powstawania tych obiektów jest w niej znacznie wyższe, niż to obserwowane w większości innych galaktyk. Przez prawie 100 milionów lat NGC 1569 produkowała gwiazdy ponad 100 razy szybciej niż Droga Mleczna.
W rezultacie struktura ta jest domem dla supergromad gwiazd, z których trzy są widoczne na tym zdjęciu. Każda z nich zawiera ponad milion gwiazd i znajdują się one w dużej wnęce gazu wyrzeźbionej przez wiele supernowych – niezwykle energetycznych eksplozji gwiazd.
Astronomowie podejrzewają, że inna galaktyka – IC 342 jest odpowiedzialna za niezwykłe tempo powstawania gwiazd zaobserwowane w NGC 1569. Badacze uważają, że interakcje grawitacyjne pomiędzy tymi strukturami ściskają gaz wewnątrz NGC 1569. Podczas kompresji gaz zapada się, nagrzewa i tworzy nowe gwiazdy.
Żyrafa (łac. Camelopardalis) zwana też Wielbłądem jest 18. co do wielkości, gwiazdozbiorem okołobiegunowym nieba północnego pomiędzy Gwiazdą Polarną a Woźnicą. W Polsce jest widoczna przez cały rok. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą gwiazdozbioru Żyrafy jest Beta (β) Camelopardalis, która jest większym składnikiem układu podwójnego.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś