NGC 1706
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Bellini et al

NGC 1706 – galaktyka, która wydaje się być samotna

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako NGC 1706, która znajduje się w gwiazdozbiorze Złota Ryba.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, galaktyki mogą wydawać się odizolowane, unosząc się samotnie w rozległej, niezwykle głębokiej czerni słabo zaludnionej przestrzeni kosmicznej, ale wygląd może być mylący. Dobrym przykładem jest zdjęcie NGC 1706 wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Obiekt ten to galaktyka spiralna znajdująca się w odległości około 230 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Złota Ryba.

NGC 1706
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Bellini et al

Wiadomo, że NGC 1706 należy do tak zwanej grupy galaktyk lub, jak sama nazwa wskazuje, zbioru do 50 tego typu obiektów, które są związane grawitacyjnie i dlatego znajdują się stosunkowo blisko siebie. Około połowa znanych galaktyk we Wszechświecie należy do pewnego rodzaju grup, co czyni je niezwykle powszechnymi strukturami kosmicznymi. Nasza rodzima galaktyka, Droga Mleczna, należy do Grupy Lokalnej, która obejmuje również galaktykę Andromedy, Wielki i Mały Obłok Magellana oraz galaktykę Trójkąta.

Grupy to najmniejsze skupiska galaktyk; inne to gromady, które mogą składać się z setek tysięcy galaktyk luźno powiązanych ze sobą grawitacyjnie, a następnie supergromady, które łączą jeszcze liczniejsze gromady w jedną całość.

Złota Ryba jest niewyraźnym, 72. co do wielkości, gwiazdozbiorem nieba południowego. W jego południowej części znajduje się 2/3 Wielkiego Obłoku Magellana, jednej z dwóch największych galaktyk satelitarnych Drogi Mlecznej. Gwiazdozbiór ten nie jest widoczny w Polsce, a liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 20.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się