NGC 1792
Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Lee

NGC 1792 – niezwykła galaktyka gwiazdotwórcza

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili spiralną galaktykę gwiazdotwórczą oznaczoną jako NGC 1792, znajdującą się w gwiazdozbiorze Gołębia.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, pomarańczowa poświata promieniuje z centrum NGC 1792, w którym tworzą się niezliczone ilości gwiazd. Uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a ten niezwykły widok NGC 1792 daje badaczom wgląd we właściwości tej kosmicznej struktury. Ogromne połacie charakterystycznego błękitu widoczne w całym obiekcie wskazują na obszary pełne młodych, gorących gwiazd, podczas gdy odcienie pomarańczy widoczne bliżej centrum zawierają starsze, chłodniejsze gwiazdy.

Znajdująca się w gwiazdozbiorze Gołębia, NGC 1792 jest zarówno galaktyką spiralną, jak i galaktyką gwiazdotwórczą. W tego rodzaju obiektach, jak tłumaczą badacze, gwiazdy powstają w stosunkowo szybkim tempie. Szybkość ich tworzenia się w galaktykach gwiazdotwórczych może być ponad 10 razy większa niż w naszej galaktyce, Drodze Mlecznej. W przypadku struktur z dużymi zbiornikami gazu, takich jak NGC 1792, te krótkotrwałe fazy przyspieszonego tempa kreowania się gwiazd mogą być wywoływane przez wydarzenia galaktyczne, takie jak fuzje i interakcje pływowe.

Jak tłumaczą astronomowie galaktyki gwiazdotwórcznie nie zużywają całego swojego gazu w dużym wydarzeniu formacyjnym. Jednak eksplozje supernowych i intensywne wiatry gwiazdowe wytwarzane w tych masywnych kosmicznych wybuchach mogą wprowadzać energię do gazu i rozpraszać go. Powoduje to zatrzymanie procesu formowania się gwiazd, zanim całkowicie wyczerpie on paliwo w galaktyce. Naukowcy pracują nad zrozumieniem tej złożonej interakcji między dynamiką, która napędza i gasi te gwałtowne wybuchy formowania się gwiazd w obiektach tego typu.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się