
NGC 2022 – nowa mgławica planetarna
Astronomowie za pomocą kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili mgławicę planetarną, oznaczoną jako NGC 2022, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, chociaż obiekt uchwycony przez Teleskop Hubble’a wygląda bardziej jak coś widziane przez mikroskop niż znajdujące się w kosmosie, jest to struktura nazwana NGC 2022 i. znajduje się około 8200 lat świetlnych od Ziemi. Zdaniem badaczy jest to ogromna kula gazu w przestrzeni kosmicznej, wyrzucona przez starzejącą się gwiazdę. Gwiazda widoczna jest w centrum kuli, świecąc pośród gazu, których wcześniej stanowił jej integralną cześć w czasie jej życia.

Gdy gwiazdy takie jak Słońce osiągają zaawansowany wiek, jak tłumaczą astronomowie, rozszerzają się i świecą na czerwono. Te tak zwane czerwone olbrzymy zaczynają następnie tracić swoje zewnętrzne warstwy materiału, z którego się składają, w przestrzeń kosmiczną. Ponad połowa masy takiego obiektu może zostać utracona w ten sposób, tworząc powłokę otaczającego gazu. W tym samym czasie jądro gwiazdy kurczy się i staje się gorętsze, emitując światło ultrafioletowe, które powoduje świecenie wydalonych gazów.
Ten typ obiektu nazywany jest, nieco myląco, mgławicą planetarną, choć nie ma nic wspólnego z planetami jako takimi. Nazwa pochodzi od zaokrąglonego, planetopodobnego wyglądu tych obiektów we wczesnych teleskopach.
NGC 2022 znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona. Jest to 26. co do wielkości konstelacja położona w obszarze równika niebieskiego. Oznacza to, że gwiazdy znajdują się na obu półkulach niebieskich. Gwiazdozbiór jest widoczny w Polsce od października do końca lutego. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 120.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś