NGC 2217
Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton

NGC 2217 – galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Wielki Pies

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną z poprzeczką oznaczoną jako NGC 2217, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wielki Pies.

Jak tłumaczą badacze z NASA, widoczna na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a galaktyka spiralna z poprzeczką, to NGC 2217 (znana również jako AM 0619-271), która świeci niezwykle jasno w gwiazdozbiorze Wielki Pies. Znajdujący się około 65 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, ten niezwykły kosmiczny obiekt jest podobnej wielkości do naszej galaktyki Drogi Mlecznej (około 100 tysięcy lat świetlnych średnicy). Wiele gwiazd skoncentrowanych jest w jej centralnym obszarze, tworząc świecącą poprzeczkę, otoczoną zestawem ciasno zwiniętych ramion spiralnych.

Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton

Centralna poprzeczka w tego typu galaktykach, jak podkreślają astronomowie, odgrywa ważną rolę w ich ewolucji, pomagając kierować gaz z dysku do centrum całej struktury. Transportowany gaz i pył są następnie formowane w nowe gwiazdy lub dostarczane do supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w jądrze obiektu. Supermasywne czarne dziury, których masa wynosi od kilkuset do ponad miliarda razy więcej niż masa naszego Słońca, są obecne w centrach prawie wszystkich dużych galaktykach.

Wielki Pies (łac. Canis Major) jest gwiazdozbiorem nieba zimowego półkuli południoweji był znany już w starożytności. Zajmuje on 43. miejsce pod względem rozmiaru i należy do rodziny gwiazdozbiorów Oriona. W Polsce konstelacja jest widoczna zimą. Liczba gwiazd dostrzegalnych gołym okiem wynosi około 80. Najjaśniejszaą gwiazdą konstelacji, a jednocześnie najjaśniejszą na nocnym niebie, jest Syriusz, co sprawia, że łatwo odnaleźć gwiazdozbiór.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się