NGC 2273
Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Greene

NGC 2273 – galaktyka z pierścieniami wewnątrz spirali

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zaobserwowali galaktykę oznaczoną jako NGC 2273, znajdującą się w gwiazdozbiorze Rysia.

Jak tłumaczą astronomowie z NASA, na pierwszy rzut oka obiekt na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wygląda jak zwykła galaktyka spiralna, z dwoma ramionami wyłaniającymi się z centralnego pasa gwiazd i materii, który przecina centrum galaktyki. W rzeczywistości wewnątrz tych ramion spiralnych znajdują się również pierścienie – „spirale w spiralach”. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Rysia (gwiazdozbiór nieba północnego, 28. co do wielkości, liczba gwiazd dostrzegalnych gołym okiem wynosi około 60, jest widoczny w Polsce od jesieni do wiosny).

Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Greene

Ten typ galaktycznej morfologii znany jest jako struktura wielospiralna. Jak podkreślają badacze, galaktyka o nazwie NGC 2273 posiada wewnętrzny pierścień i dwa zewnętrzne „pseudopierścienie”.

Posiadanie tak wielu wyraźnych pierścieni jest rzadkością i czyni NGC 2273 niezwykłą. Pierścienie powstają, gdy ramiona spiralne galaktyki wydają się zapętlać, aby niemal zbliżyć się do siebie, w połączeniu z kosmiczną perspektywą uchwyconą przez Teleskop Hubble’a.

Dwa pseudo-pierścienie NGC 2273 są utworzone przez dwa wirujące zestawy ramion spiralnych łączących się ze sobą, a wewnętrzny pierścień przez dwie łukowate struktury bliżej centrum galaktyki, które wydają się łączyć w podobny sposób.

Pierścienie te nie są jedyną interesującą cechą tej galaktyki. NGC 2273 jest również galaktyką Seyferta – galaktyką z niezwykle jasnym jądrem. W rzeczywistości centrum galaktyki takiej jak ta jest zasilane przez supermasywną czarną dziurę i może świecić wystarczająco jasno, aby przyćmić całą galaktykę, taką jak Droga Mleczna.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś                

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się