NGC 2371/2
Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Wade et al.

NGC 2371/2 – umierająca gwiazda

Astronomowie za pomocą kosmicznego Teleskopu Hubbble’a zobrazowali niezwykłą mgławicę planetarną oznaczoną jako NGC 2371/2, znajdująca się w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, to zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia ciemną, ponurą scenę w gwiazdozbiorze Bliźniąt (Gemini). Obiekt znajdujący się na obrazie pierwotnie zadziwił badaczy, gdy został po raz pierwszy uchwycony – zamiast zostać sklasyfikowany jako pojedyncza struktura, został zarejestrowany jako dwa obiekty, ze względu na symetryczne rozłożenie swoich płatów (znanych jako NGC 2371 i NGC 2372, choć określanych razem jako NGC 2371/2).

Fot. ESA/Hubble & NASA, R. Wade et al.

Te dwa płaty, jak tłumaczą astronomowie, widoczne są w lewym dolnym i prawym górnym rogu kadru i razem tworzą tak zwaną mgławicę planetarną. Pomimo nazwy, takie mgławice nie mają nic wspólnego z planetami – NGC 2371/2 powstała, gdy gwiazda podobna do Słońca osiągnęła koniec swojego życia i zdmuchnęła swoje zewnętrzne warstwy, pozbywając się składowej materii i wypychając ją w przestrzeń kosmiczną, pozostawiając za sobą jedynie przegrzaną gwiezdną pozostałość. Jest ona widoczna jako jasny punkt w centrum kadru, znajdująca się pomiędzy dwoma płatami.

Struktura tego obszaru jest złożona. Zdaniem naukowców, jest on wypełniony gęstymi węzłami gazu, szybko poruszającymi się dżetami, które wydają się zmieniać kierunek w czasie, oraz rozszerzającymi się obłokami materii wypływającej na zewnątrz po diametralnie przeciwnych stronach pozostałości po gwieździe. Gaz na zdjęciu świeci jasno, ponieważ gwiazda, która pozostała emituje energetyczne promieniowanie, które wzbudza materię w tych regionach. Region ten będzie się zmieniać przez następne kilka tysięcy lat. Ostatecznie chmury gazu całkowicie znikną, a powstała mniejsza gwiazda ostygnie i ściemnieje, zamieniając się w białego karła.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się