NGC 2438 – mgławica planetarna powstała po śmierci gwiazdy
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali mgławicę planetarną oznaczoną jako NGC 2438, znajdującą się w gwiazdozbiorze Rufy.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, NGC 2438 to mgławica planetarna powstała po śmierci gwiazdy podobnej do Słońca. Gwiazda średniej wielkości wyrzuciła swoje zewnętrzne warstwy gazu w przestrzeń kosmiczną, pozostawiając białe jądro. Jak opisują badacze, halo świecącego gazu o średnicy ponad 4,5 lat świetlnych otacza jaśniejszy wewnętrzny pierścień tego obiektu. Wiele okrągłych lub prawie okrągłych mgławic planetarnych wykazuje takie struktury halo, a astronomowie wciąż próbują poznać ich dokładną ewolucję. NGC 2438 była jedną z badanych mgławic, a naukowcy odkryli, że jej halo świeci z powodu promieniowania jonizującego pochodzącego od centralnego białego karła.
Na tym wypełnionym kolorami obrazie, jak opisują astronomowie, niebieski reprezentuje tlen (O III), zielony to wodór (H-alfa), pomarańczowy to azot (N II), a czerwony to siarka (S II).
Ten obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a został uchwycony przez niezwykle czułą kamerę Wide Field and Planetary Camera 2, która nadała mu charakterystyczny schodkowy kształt. Jeden z czterech detektorów urządzenia zapewnił powiększony widok, który został zmniejszony na ostatecznym obrazie, aby pasował do pozostałych trzech, tworząc unikalny kształt.
Rufa (łac. Puppis) jest dużym, 20. co do wielkości gwiazdozbiorem nieba południowego. Jest on prawie niewidoczny w szerokościach geograficznych Polski, jedynie jego północną część można obserwować w miesiącach zimowych nisko nad południowym horyzontem. Rufa jest bogatą w gwiazdy konstelacją, która przecina Drogę Mleczną. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 140.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś