NGC 2566 – galaktyka spiralna
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali parę galaktyk oznaczoną jako NGC 2566, znajdująca się w gwiazdozbiorze Rufy.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę spiralną NGC 2566, która znajduje się w odległości 76 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Rufy. Jak opisują badacze, wyraźny pas gwiazd rozciąga się przez środek tego obiektu, a z każdego jego końca wyłaniają się spiralne ramiona. Ponieważ NGC 2566 wydaje się być przechylona z ziemskiej perspektywy, jej dysk przybiera kształt migdała, nadając jej wygląd kosmicznego oka.
Astronomowie wykorzystali Hubble’a do badania gromad gwiazd i obszarów gwiazdotwórczych galaktyki. Dane z teleskopu są szczególnie użyteczne do lepszego poznania bardzo młodych obiektów, które mają zaledwie kilka milionów lat – gwiazdy te są jasne w ultrafiolecie i widzialnych długościach fal, na które Hubble jest czuły.
Korzystając z tych danych, badacze mogą zmierzyć wiek gwiazd NGC 2566, co pomaga połączyć oś czasu powstawania obiektów w galaktyce i wymianę gazu między obłokami gwiazdotwórczymi a samymi gwiazdami.
Naukowcy najczęściej łączą dane z Hubble’a z pozyskanymi za pomocą innych obserwatoriów astronomicznymi w celu dokładniejszego badania obiektów takich jak NGC 2566, w tym z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba. Pozwala to lepiej poznać właściwości obiektów.
Na jeszcze dłuższych falach, Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) składający się z 66 współpracujących radioteleskopów może uchwycić szczegółowe obrazy obłoków gazu i pyłu, w których tworzą się gwiazdy. Razem Hubble, Webb i ALMA zapewniają przegląd formowania się, życia i śmierci gwiazd w galaktykach w całym Wszechświecie.
Rufa (łac. Puppis) jest dużym, 20. co do wielkości gwiazdozbiorem nieba południowego. Jest on prawie niewidoczny w szerokościach geograficznych Polski, jedynie jego północną część można obserwować w miesiącach zimowych nisko nad południowym horyzontem. Rufa jest bogatą w gwiazdy konstelacją, która przecina Drogę Mleczną. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 140.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś