
NGC 2608 – galaktyka spiralna z poprzeczką w gwiazdozbiorze Raka
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną z poprzeczką oznaczoną jako NGC 2608, znajdującą się w gwiazdozbiorze Raka.
Jak tłumaczą badacze z NASA, obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia szerokie ramiona, które rozciągają się od jądra galaktyki spiralnej znanej jako NGC 2608. Jest ona oddalona od Układu Słonecznego o około 93 miliony lat świetlnych i znajduje się w gwiazdozbiorze Raka. Została odkryta w 12 marca 1785 roku przez astronoma Williamq Herschela. Jak opisują astronomowie przypomina ona nieco rozciągniętą, mniejszą wersję Drogi Mlecznej, a jej niebieskie i czerwone ramiona spiralne są zakotwiczone razem w widocznej poziomej centralnej poprzeczce galaktyki.

Na obrazach z Hubble’a jasne gwiazdy pierwszego planu w Drodze Mlecznej czasami pojawiają się jako punkty światła z wyraźnymi błyskami, znanymi jako kolce dyfrakcyjne, co jest efektem optyki teleskopu. Gwiazda z takimi cechami widoczna jest w prawym dolnym rogu zdjęcia, a kolejną można dostrzec tuż nad słabym centrum galaktyki. Większość punktów wokół NGC 2608 nie ma jednak takich cech, a po bliższym przyjrzeniu, okazuje się, że są to tysiące odległych galaktyk. NGC 2608 to tylko jedna z niezliczonych podobnych struktur.
Rak (łac. Cancer) jest 31. co do wielkości, najsłabszą konstelacją z 12 gwiazdozbiorów zodiakalnych. Jest położony na północnym niebie między Bliźniętami i Lwem. Jest to mała konstelacja składająca się ze słabych gwiazd. Najjaśniejsze z nich zostały skatalogowane w Almageście Ptolemeusza. W Polsce gwiazdozbiór jest widoczny od zimy do wiosny. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 60.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś