
NGC 2623 – fuzja dwóch galaktyk
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili kolizję dwóch galaktyk oznaczoną jako NGC 2623, znajdującą się w gwiazdozbiorze Raka.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a pokazuje, co się dzieje, gdy dwie galaktyki stają się jedną. Widoczny tutaj skręcony kosmiczny węzeł to NGC 2623 i znajduje się on w odległości około 250 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Raka (Cancer).

NGC 2623, zdaniem badaczy, uzyskała swój niezwykły i charakterystyczny kształt w wyniku poważnej kolizji, a następnie połączenia dwóch oddzielnych galaktyk. Ta gwałtowna fuzja spowodowała, że obłoki gazu w obu galaktykach zostały ściśnięte i wzburzone, co z kolei wywołało gwałtowny wzrost formowania się gwiazd. Ta aktywna formacja gwiazd jest widoczna jako plamki jasnego błękitu – są możliwe do obserwacji zarówno w centrum, jak i wzdłuż pióropuszy pyłu i gazu, które tworzą krzywe okrążające NGC 2623 (znane jako ogony pływowe). Ogony te rozciągają się na około 50 tysięcy lat świetlnych. Wiele młodych, gorących, nowo narodzonych gwiazd tworzy jasne gromady gwiazd – astronomowie zaobserwowali w NGC 2623 istnienie co najmniej 170 takich gromad.
NGC 2623 znajduje się na późnym etapie łączenia. Badacze uważają, że Droga Mleczna ostatecznie upodobni się do NGC 2623, gdy zderzy się z naszą sąsiednią galaktyką Andromedy, za około 4 miliardy lat.
Rak (łac. Cancer) jest 31. co do wielkości, najsłabszą konstelacją z 12 gwiazdozbiorów zodiakalnych. Jest to mały gwiazdozbiór i składa się ze słabych gwiazd. W Polsce jest widoczny od zimy do wiosny. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 60.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś