NGC 2660
Fot. NASA, ESA, and T. von Hippel (Embry-Riddle)

NGC 2660 – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Żagla

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gromadę otwartą oznaczoną jako NGC 2660, znajdującą się w gwiazdozbiorze Żagla.

Jak tłumaczą badacze z NASA, ta niezwykła grupa gwiazd, uchwycona przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, to NGC 2660 znajdująca się ponad 9 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Żagla. NGC 2660 to gromada otwarta, rodzaj gromady gwiazd, która może zawierać od dziesiątek do setek gwiazd luźno związanych ze sobą grawitacyjnie.

Fot. NASA, ESA, and T. von Hippel (Embry-Riddle)

Gwiazdy obecne w gromadzie otwartej powstają z tego samego obszaru gazu i pyłu, a zatem zdaniem astronomów, mają wiele wspólnych cech, takich jak wiek i skład chemiczny. W przeciwieństwie do gromad kulistych – ich starszych, gęstszych kuzynów z gwiazdami znajdującymi się bliżej siebie – gromady otwarte są łatwiejsze do zbadania, ponieważ naukowcy mogą łatwiej rozróżnić poszczególne gwiazdy. Obiekty tam się znajdujące mogą być stare lub młode, jak również rozproszyć się po kilku milionach lat do galaktyk spiralnych lub nieregularnych, w których się narodziły.

Kolce otaczające wiele gwiazd na obrazie z Hubble’a to „kolce dyfrakcyjne”, które powstają, gdy blask jasnych punktów światła odbija się od lustra wtórnego teleskopu. Jasny czerwony obiekt po lewej stronie z bardzo wyraźnymi kolcami dyfrakcyjnymi to gwiazda pierwszego planu, która nie jest częścią gromady. Hubble obserwował tę gromadę otwartą w ramach programu badania wieku białych karłów w gromadach otwartych.

Żagiel (łac. Vela) jest 32. co do wielkości gwiazdozbiorem nieba południowego. W praktyce nie jest on możliwy do zobaczenia z terytorium Polski, ponieważ jego północne krańce (pozbawione jasnych gwiazd) wznoszą się ponad horyzont o niecałe pięć stopni. Jednak najbardziej wysunięte na północ gwiazdy są możliwe do zobaczenia na południu Europy. Liczba gwiazd konstelacji dostrzegalnych gołym okiem wynosi około 110.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się