
NGC 2683 – galaktyka spiralna przypominająca latający spodek, w gwiazdozbiorze Rysia
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleksopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 2683, znajdującą się w gwiazdozbiorze Rysia.
Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się galaktyka spiralna znana jako NGC 2683. Jest ona położona względem Ziemi niemal całkowicie z boku, przez co może przypominać latający spodek UFO. Została ona odkryta 5 lutego 1788 roku przez astronoma Williama Herschela. NGC 2683 znajduje się około 20 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w północnym gwiazdozbiorze Rysia.

Galaktyka jest położona względem punktu widzenia Ziemi niemal całkowicie z boku, przez co widoczna jest jej głównie krawędź i nie przypomina ona klasycznej galaktyki spiralnej rozciągającej swoje ramiona pełne gwiazd w przestrzeni kosmicznej. Jednak takie ułożenie, pozwala astronomom lepiej poznać delikatne pyłowe pasma ramion spiralnych na tle złotej mgiełki jądra galaktyki. Ponadto, w całym dysku widoczne są błyszczące skupiska młodych niebieskich gwiazd, przedstawiające regiony gwiazdotwórcze NGC 2683.
Niezwykłe położenie galaktyki nie przeszkadzają astronomom w rozpoznaniu jej struktury. Badania właściwości światła pochodzącego z NGC 2683 sugerują, że jest to galaktyka spiralna z poprzeczką, choć kąt pod jakim się znajduje nie pozwala dostrzec tego bezpośrednio.
Ryś (łac. Lynx) jest gwiazdozbiorem nieba północnego, 28. co do wielkości. Został wprowadzony przez astronoma Jana Heweliusza, aby wypełnić lukę między Woźnicą i Wielką Niedźwiedzicą. Ptolemeusz skatalogował w tym miejscu na niebie kilka gwiazd i zaliczył je do gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy, ale Heweliusz zdecydował się nadać im oddzielną nazwę. Konstelacja jest widoczna w Polsce od jesieni do wiosny. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 60.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś
