NGC 3432
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Filippenko, R. Jansen

NGC 3432 – galaktyka spiralna o niezwykłym kształcie

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili szczególną galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 3432, znajdującą się w gwiazdozbiorze Mały Lew.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, ta długa, świetlista smuga, usiana jasnymi pęcherzykami i kieszeniami materii, uchwycona przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest galaktyką spiralną, podobną do Drogi Mlecznej. NGC 3432 znajduje się około 40 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Mały Lew.

Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Filippenko, R. Jansen

Uchwycona przez Hubble’a NGC 3432, jest skierowana bezpośrednio krawędzią do ziemskiego punktu obserwacyjnego. Ramiona spiralne i jasne jądro galaktyki są ukryte, a zamiast tego tym co można dostrzec jest cienki pasek jej zewnętrznych obszarów. Ciemne pasma kosmicznego pyłu, plamy o różnej jasności i różowe obszary formowania się gwiazd pomagają w dostrzeżeniu prawdziwego kształtu NGC 3432. Ponieważ urządzenia takie jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a obserwują galaktyki spiralne w każdej orientacji w przestrzeni kosmicznej, astronomowie są w stanie stwierdzić, kiedy udało nam się uchwycić jedną z nich z boku.

Inne teleskopy, które obserwowały NGC 3432 to na przykład Sloan Digital Sky Survey, Galaxy Evolution Explorer (GALEX) i Infrared Astronomical Satellite (IRAS).

Mały Lew (łac. Leo Minor) jest niewielką, 64. co do wielkości i słabo widoczna konstelacja nieba północnego. W Polsce jest widoczna od zimy do lata. Liczba gwiazd widoczna w niej gołym okiem wynosi około 20. W odróżnieniu od swego większego imiennika, gwiazdozbioru Lwa, nazwanego przez Ptolemeusza, Mały Lew został wyodrębniony jako osobny gwiazdozbiór przez Jana Heweliusza, w wydanym w 1690 roku atlasie Firmamentum Sobiescianum.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się