NGC 3489 – galaktyka soczewkowata w gwiazdozbiorze Lwa
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę soczewkowatą oznaczoną jako NGC 3489, znajdującą się w gwiazdozbiorze Lwa.
Jak tłumaczą astronomowie z NASA, obraz z Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę soczewkowatą NGC 3489, znajdującą się w odległości około 30 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Lwa.
Galaktyki soczewkowate, jak podkreślają badacze, nie są ani galaktykami spiralnymi, ani eliptycznymi. Znajdują się one gdzieś pomiędzy nimi, wykazując cechy obu tych kosmicznych struktur. Galaktyki soczewkowate mają centralne wybrzuszenie składające się z gwiazd znajdujących się bardzo blisko siebie i cienki okrągły dysk zbudowany z gwiazd, gazu i pyłu, podobnie jak galaktyki spiralne, ale nie mają ramion odchodzących z ich centrów. Podobnie jak galaktyki eliptyczne, galaktyki soczewkowate mają starsze populacje gwiazd i niewiele trwających procesów gwiazdotwórczych.
NGC 3489 posiada aktywne jądro galaktyczne (AGN). Znajduje się ono w centrum obiektu, jest niezwykle jasne i emituje promieniowanie w całym spektrum elektromagnetycznym, ponieważ czarna dziura pożera materiał, który znajdzie się zbyt blisko niej i przez co naukowcy mogą zaobserwować aktywne jądro struktury.
Ta galaktyka soczewkowata jest galaktyką Seyferta, która jest klasą AGN, które są ciemniejsze niż inne typy tego typu obiektów. Zazwyczaj nie przyćmiewają one reszty galaktyki, więc struktura otaczająca czarną dziurę jest wyraźnie widoczna. Inne typy aktywnych jąder emitują tak dużo promieniowania, że obserwacja galaktyki macierzystej jest prawie niemożliwa.
Lew (łac. Leo) jest 12. co do wielkości konstelacja będąca jednym z 12 gwiazdozbiorów zodiaku. Słońce wędruje na jego tle od 10 sierpnia do 16 września. Liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 70. W Polsce gwiazdozbiór jest widoczny wiosną.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś