NGC 3568
Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Sun

NGC 3568 – galaktyka z wybuchową przeszłością

Astronomowie za pomocą kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną z poprzeczką oznaczoną jako NGC 3568, w której w 2014 roku miała miejsce supernowa.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, na nowym zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycony został boczny widok na NGC 3568 – galaktykę spiralną z poprzeczką znajdującą się około 57 milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej w gwiazdozbiorze Centaura.

Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Sun
Fot. ESA/Hubble & NASA, M. Sun

W 2014 roku, jak zaznaczą badacze, do Ziemi dotarło światło z eksplozji supernowej w NGC 3568 – nagły wybuch światła spowodowany ogromną eksplozją towarzyszącą śmierci masywnej gwiazdy. Podczas gdy większość odkryć astronomicznych jest dziełem zespołów profesjonalnych astronomów, ta eksplozja została odkryta przez astronomów-amatorów, którzy byli częścią projektu Backyard Observatory Supernova Search w Nowej Zelandii. Wspierający naukowców wolontariusze często dokonują intrygujących odkryć – zwłaszcza jeśli chodzi o przejściowe zjawiska astronomiczne, takie jak supernowe i komety.

Łącząc obserwacje naziemne z danymi z kamery Hubble’a Advanced Camera for Surveys i Wide Field Camera 3, astronomowie stworzyli skarbnicę danych na temat powiązań między młodymi gwiazdami a zimnymi obłokami gazu, w których się one tworzą. Obserwacje te pomogą w działalności naukowej Kosmicznego Teleskopu Webba. Jednym z jego kluczowych celów jest zbadanie cyklu życia gwiazd – w szczególności tego, jak i gdzie się rodzą. Ponieważ Webb wykonuje obserwacje w podczerwieni, jest w stanie patrzeć przez obłoki gazu i pyłu w gwiezdnych żłobkach i obserwować młode gwiazdy w ich wnętrzu. Doskonała czułość Webba pozwoli astronomom uzupełnić dane z Hubble’a i umożliwi nawet bezpośrednie badanie słabych rdzeni protogwiazd – najwcześniejszych etapów narodzin gwiazd.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się