NGC 3631 – galaktyka spiralna typu Grand Design
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną typu Grand Design, oznaczoną jako NGC 3631, znajdującą się gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, zdjęcie z należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę spiralną typu Grand Design (rodzaj galaktyki spiralnej z wyraźnymi i dobrze zdefiniowanymi ramionami spiralnymi, w przeciwieństwie do galaktyk spiralnych wieloramiennych i „kłaczkowatych”, które mają subtelniejsze cechy strukturalne), NGC 3631, znajdującą się w odległości około 53 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w kierunku gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. „Ramiona” wydają się owijać wokół jądra galaktyki.
Dokładna inspekcja ramion spiralnych NGC 3631, jak tłumaczą badacze ujawniła ciemne pasy pyłu i jasne regiony gwiazdotwórcze wzdłuż ich wewnętrznej części. Formowanie się gwiazd wewnątrz niej zachodzi poprzez wolniej poruszającą się materię w dysku spirali, który tworzy wąskie gardło, koncentrując gaz i pył wzdłuż wewnętrznej części jej ramion. W tym miejscu materia może stać się tak gęsta, że grawitacyjnie zapada się, tworząc nowe gwiazdy (widoczne na obrazie w jasnym niebiesko-białym kolorze).
Obraz wykorzystuje dane zebrane z niezwykle czułych kamer Wide Field Camera 3 i Advanced Camera for Surveys na Teleskopie Hubble’a. Jak tłumaczą naukowcy, kolor niebieski reprezentuje widzialne długości fal światła niebieskiego, a kolor pomarańczowy światło podczerwone.
Wielka Niedźwiedzica (łac. Ursa Major) jest gwiazdozbiorem okołobiegunowym nieba północnego, a zarazem trzecią co do wielkości konstelacją na niebie. W Polsce jest widoczna przez cały rok. Liczba gwiazd widoczna w niej gołym okiem wynosi około 125. Siedem najjaśniejszych gwiazd, często niesłusznie utożsamianych z Wielką Niedźwiedzicą, ponieważ stanowią tylko część gwiazdozbioru, tworzy charakterystyczny i łatwy do odszukania na niebie układ Wielkiego Wozu. Oś tylnych kół, Wielkiego Wozu, wskazuje na położoną tuż obok bieguna niebieskiego Gwiazdę Polarną, pełniącą w przeszłości ważną rolę w orientacji na niebie.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś