NGC 3895 – galaktyka w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 3895, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, daleko w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy znajduje się wirująca galaktyka NGC 3895. Jest to galaktyka spiralna z poprzeczką, która po raz pierwszy została dostrzeżona przez astronoma Williama Herschela w 1790 roku, a obecnie została zaobserwowana i uchwycona przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Jest to galaktyka z aktywnym jądrem typu LINER. Jej odległość od Drogi Mlecznej badacze oszacowali na około 145 milionów lat świetlnych, a średnicę na około 45 tysięcy lat świetlnych.
Wielka Niedźwiedzica (łac. Ursa Major) jest gwiazdozbiorem okołobiegunowym nieba północnego, a zarazem trzecią co do wielkości konstelacją na niebie. W Polsce jest widoczna przez cały rok. Liczba gwiazd widoczna w niej gołym okiem wynosi około 125. Siedem najjaśniejszych gwiazd, często niesłusznie utożsamianych z Wielką Niedźwiedzicą, ponieważ stanowią tylko część gwiazdozbioru, tworzy charakterystyczny i łatwy do odszukania na niebie układ Wielkiego Wozu. Oś tylnych kół, Wielkiego Wozu, wskazuje na położoną tuż obok bieguna niebieskiego Gwiazdę Polarną, pełniącą w przeszłości ważną rolę w orientacji na niebie.
Orbita Teleskopu Hubble’a wysoko ponad ziemską atmosferą pozwala astronomom na prowadzenie obserwacji w wysokiej rozdzielczości, niezbędnych do obserwacji odległych planet, gwiazd i galaktyk – takich uchwycona NGC 3895. Teleskop znajduje się na wysokości około 550 kilometrów nad Ziemią, gdzie obraca się wokół naszej planety z prędkością ponad 27 tysięcy kilometrów na godzinę, a wykonanie jednej orbity zajmuje mu 95 minut.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś