NGC 4036
Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 4036 – galaktyka soczewkowata

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę soczewkowatą oznaczoną jako NGC 4036, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Jak tłumaczą astronomowie z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę NGC 4036, oddaloną o około 70 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, galaktykę soczewkowatą w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy (Ursa Major).

Fot. ESA/Hubble & NASA

Galaktyka ta, jak tłumaczą badacze, znana jest z nieregularnych pasów pyłu, które tworzą wirujący spiralny wzór wokół jej centrum. Jądro to otoczone jest rozległą, mglistą aurą gazu i pyłu, która rozciąga się dalej w przestrzeń kosmiczną i powoduje ciepłą, rozmytą poświatę, którą można tu zobaczyć na obrazie uchwyconym przez Hubble’a. Samo centrum, zdaniem astronomów, jest również intrygujące – jest to tak zwane jądro galaktyczne LINER (Low-Ionisation Nuclear Emission-line Region), co oznacza, że wykazuje specyficzne linie emisyjne w swoim widmie. Szczególnie jasna gwiazda widoczna nieco na prawo od centrum widocznej struktury nie znajduje się w samej galaktyce – znajduje się pomiędzy Układem Słonecznym, a NGC 4036, co powoduje widoczny na zdjęciu rozbłysk jasności.

Ze względu na swoją względną jasność, galaktyka ta może być obserwowana za pomocą amatorskiego teleskopu, co czyni ją częstym celem dla astronomów amatorów i entuzjastów astrofotografii.

Wielka Niedźwiedzica (łac. Ursa Major) jest gwiazdozbiorem okołobiegunowym nieba północnego, jest to również trzecia co do wielkości konstelacja na niebie. Liczba gwiazd widocznych w niej gołym okiem wynosi około 125. W Polsce Wielka Niedźwiedzica jest widoczny przez cały rok.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się