NGC 4194
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Adamo

NGC 4194 – galaktyka przypominająca Meduzę

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę przypominjącą Meduzę z greckiej mitologii, oznaczoną jako NGC 4194.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, galaktyka przedstawiona na nowym zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a nosi również nazwę „fuzja Meduzy”. Obiekt NGC 4194 znajduje się około 130 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy (Ursa Major).

Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Adamo

Najczęściej określana naukowym oznaczeniem galaktyka NGC 4194 w Nowym Katalogu Ogólnym (New General Catalogue), nie zawsze była jednym bytem, lecz dwoma. Wczesna galaktyka pochłonęła mniejszy, bogaty w gaz układ, wyrzucając w przestrzeń strumienie gwiazd i pyłu. Strumienie te, widoczne z góry połączonej struktury, przypominają wijące się węże, które Meduza, potwór ze starożytnej mitologii greckiej, miała na głowie zamiast włosów, co pozwoliło nadać obiektowi intrygującą nazwę.

Legenda o Meduzie głosiła również, że każdy, kto zobaczy jej twarz, zamieni się w kamień. W tym przypadku centrum połączonej galaktyki, region znany jako Oko Meduzy, zdaniem badaczy można oglądać bez obaw. Cały chłodny gaz, który zgromadził się w tym miejscu, spowodował gwałtowny wzrost formacji gwiazd, dzięki czemu wyróżnia się on na tle ciemnego kosmosu.

Wielka Niedźwiedzica (łac. Ursa Major) jest gwiazdozbiorem okołobiegunowym nieba północnego, także trzecią co do wielkości konstelacją nieba. W Polsce można go obserwować przez cały rok. Liczba gwiazd widocznych gołym okiem wynosi około 125. Siedem najjaśniejszych gwiazd, bardzo często, choć niesłusznie utożsamianych jest z Wielką Niedźwiedzicą, a stanowią one tylko część gwiazdozbioru, tworzy charakterystyczny i łatwy do odszukania na niebie układ Wielkiego Wozu. Oś tylnych kół wskazuje na położoną tuż obok bieguna niebieskiego Gwiazdę Polarną, która pełniła w przeszłości ważną rolę w orientacji na niebie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się