NGC 4248
Fot. ESA

NGC 4248 – galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Psów Gończych

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 4248, znajdującą się w gwiazdozbiorze Psów Gończych.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, uchwycona przez Teleskop Hubble’a skupisko świecącego gazu, ciemnego pyłu i błyszczących gwiazd to galaktyka spiralna NGC 4248, znajdująca się w odległości około 24 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Psów Gończych.

NGC 4248
Fot. ESA

Zdjęcie to zostało wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a podczas tworzenia przez astronomów, pierwszego ultrafioletowego „atlasu” Hubble’a, w którym teleskop wybrał 50 pobliskich galaktyk gwiazdotwórczych. Zbiór ten obejmuje wszystkie rodzaje galaktyk, o różnych morfologiach, masach i strukturach. Badanie tej próbki może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć historię powstawania gwiazd we Wszechświecie.

Badając, jak masywne gwiazdy tworzą się i ewoluują w takich galaktykach jak NGC 4248, badacze mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak, kiedy i gdzie dochodzi do formowania się gwiazd, jak gromady gwiazd zmieniają się w czasie i jak proces powstawania nowych gwiazd jest związany z właściwościami zarówno galaktyki macierzystej, jak i otaczającego ją ośrodka międzygwiazdowego (gazu i pyłu wypełniającego przestrzeń między poszczególnymi gwiazdami).

Galaktyka ta została zobrazowana za pomocą niezwykle czułej kamery Wide Field Camera 3, zamontowanej na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a.

Psy Gończe (łac. Canes Venatici) to gwiazdozbiór nieba północnego, jest 38. co do wielkości i sąsiaduje z Wolarzem. Został opublikowany w 1690 roku, w pośmiertnie wydanym atlasie Firmamentum Sobiescianum astronoma Heweliusza. Jest jedną z trzech konstelacji, przedstawiających psy. Gwiazdozbiór jest widoczny w Polsce od zimy do lata, a liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 30.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się