NGC 4526
Fot. European Space Agency

NGC 4526 – niezwykle jasna galaktyka soczewkowata w gwiazdozbiorze Panny

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę soczewkowatą oznaczoną jako NGC 4526, znajdującą się w gwiazdozbiorze Panny.

Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się niewielka galaktyka soczewkowata znana jako NGC 4526. Została ona odkryta przez astronoma Williama Herschela 13 kwietnia 1784 roku. Znajduje się ona około 55 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Panny.

Fot. European Space Agency

Obiekt na obrazie wydaje się niezwykle spokojny, jednak zdaniem astronomów, jest to jedna z najjaśniejszych znanych galaktyk soczewkowatych – typ pośredni galaktyk znajdujący się pomiędzy spiralnymi a eliptycznymi. W jej centrum znajduje się ogromna supermasywna czarna dziura o masie 450 milionów Słońc.

NGC 4526 należy do gromady galaktyk w Pannie. Naziemne obserwacje obiektów w tym zbiorze ujawniły, że jedna czwarta z nich wydaje się mieć szybko obracające się dyski gazu w swoich centrach. Jak wskazują naukowcy najbardziej niezwykłym z nich jest właśnie NGC 4526, której wirujący dysk gazu, pyłu i gwiazd rozciąga się niezwykle daleko od jej jądra, obejmując około siedmiu procent całego promienia galaktyki.

Dysk ten porusza się niezwykle szybko, wirując z prędkością ponad 250 kilometrów na sekundę. Dynamika tego obracającego się obszaru została wykorzystana przez badaczy do określenia masy centralnej czarnej dziury NGC 4526.

Panna (łac. Virgo) jest gwiazdozbiorem zodiakalnym, który był już znany w starożytności. Rozciąga się po obu stronach równika niebieskiego, między Lwem i Wagą. Jest to największy gwiazdozbiór zodiakalny i drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie (mniejszy tylko od Hydry). W Polsce jest widoczny wiosną. Liczba gwiazd możliwych do zobaczenia w nim gołym okiem wynosi około 95. W gwiazdozbiorze Panny znajduje się najwięcej galaktyk na całym niebie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się