NGC 4535
Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Lee and the PHANGS-HST Team

NGC 4535 – „Zaginiona Galaktyka”

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną z poprzeczką oznaczoną jako NGC 4535, znajdującą się w gwiazdozbiorze Panny.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, znajdująca się około 50 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, galaktyka NGC 4535, mieści się w gwiazdozbiorze Panny. Pomimo szczególnej jakości tego zdjęcia, wykonanego przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, NGC 4535 ma zamglony wygląd, obserwowana przez amatorskie teleskopy również jest widoczna w ten sposób. Doprowadziło to astronoma-amatora Lelanda S. Copelanda do nadania NGC 4535 przydomka „Zaginionej Galaktyki” w latach 50-tych XX wieku.

NGC 4535
Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Lee and the PHANGS-HST Team

Jasne kolory zdjęciu z Hubble’a są nie tylko piękne, ale wiele mówią badaczom o populacji gwiazd występujących w tej galaktyce spiralnej z poprzeczką. Jasne niebieskawe kolory widoczne wśród długich ramion spiralnych NGC 4535 wskazują na obecność większej liczby młodszych i gorętszych gwiazd. Z kolei bardziej żółte odcienie wybrzuszenia galaktyki sugerują, że centralny region jest domem dla starszych i chłodniejszych obiektów.

Galaktyka została zbadana w ramach badania Physics at High Angular Resolution in Nearby GalaxieS (PHANGS), którego celem było wyjaśnienie powiązań między obłokami zimnego gazu, formowaniem się gwiazd oraz ogólnym kształtem i innymi właściwościami galaktyk.

Panna (łac. Virgo) jest gwiazdozbiorem zodiakalnym, który był już znany w starożytności. Rozciąga się po obu stronach równika niebieskiego, między Lwem i Wagą. Jest to największy gwiazdozbiór zodiakalny i drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie (mniejszy tylko od Hydry). W Polsce jest widoczny wiosną. Liczba gwiazd możliwych do zobaczenia w nim gołym okiem wynosi około 95. W gwiazdozbiorze Panny znajduje się najwięcej galaktyk na całym niebie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się