NGC 4634
Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 4634 – lekko zniekształcona galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali nieco zniekształconą galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 4634, znajdującą się w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki.

Jak tłumaczą badacze z NASA, na obrazie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się NGC 4634 – galaktyka spiralna widziana z boku. Jej dysk jest lekko zniekształcony przez trwające interakcje z pobliską inną galaktyką i jest poprzecinany pasami pyłu i jasnymi mgławicami.

Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 4634, znajdująca się około 70 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki i jest jedną z pary oddziałujących ze sobą galaktyk. Jej sąsiadka – NGC 4633, leży tuż za prawym górnym rogiem kadru z Hubble’a i nie została uchwycona na obrazie. Jej wpływ na NGC 4634 jest jednak widoczny poprzez zniekształcenia wywołane interakcją grawitacyjną.

Oddziaływania grawitacyjne zmieniają kształty galaktyk spiralnych, gdy zbliżają się one do siebie, a zakłócenia w obłokach gazu wewnątrz nich sprawiają, że wzrasta tempo formowania się gwiazd. Obraz został wykonany przez kamery Advanced Camera for Surveys oraz Wide Field and Planetary Camera 2, na pokładzie Teleskopu Hubble’a.

Warkocz Bereniki (łac. Coma Berenices) jest gwiazdozbiorem nieba północnego, 42. co do wielkości i był znany od starożytności. W połowie XVI w. uczynił go gwiazdozbiorem holenderski kartograf Gerardus Mercator. Jest widoczny w Polsce od zimy do lata, a liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest β Comae Berenices. Badacze twierdzą, że ten rejon nieba nie obfituje w gwiazdy, ale za to obecne jest w nim wiele galaktyk. Znajduje się w nim osiem obiektów z katalogu Messiera.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się