NGC 4651
Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Leonard

NGC 4651 – galaktyka, które połknęła inną

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę oznaczoną jako NGC 4651, znajdującą się w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, ta niezwykła galaktyka spiralna, zobrazowana przez Teleskop Hubble’a znana jako NGC 4651, może wyglądać na spokojną, gdy wiruje w rozległej i odległej pustce kosmosu, ale są to tylko pozory, bo skrywa ona w sobie szczególną tajemnicę. Badacze uważają, że galaktyka ta pochłonęła inny mniejszy obiekt, aby stać się dużą i piękną spiralą, którą obserwujemy dzisiaj. NGC 4651 znajduje się około 35 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Warkocza. Została odkryta 30 grudnia 1783 roku przez astronoma Williama Herschela.

Fot. ESA/Hubble & NASA, D. Leonard

Chociaż tylko teleskop tak szczegółowy jak Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który uchwycił to zdjęcie, może dać astronomom tak wyraźny obraz, NGC 4651 można również obserwować za pomocą amatorskiego amatorskich urządzeń tego typu, więc jeśli posiada się teleskop można skierować swój wzrok w stronę tej błyszczącej spirali, która powstała przez absorbcję innej mniejszej galkatyki.

Warkocz Bereniki jest gwiazdozbiorem nieba północnego, 42. co do wielkości i był znany od starożytności. W połowie XVI w. uczynił go gwiazdozbiorem holenderski kartograf Gerardus Mercator. Jest widoczny w Polsce od zimy do lata, a liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest β Comae Berenices. Badacze twierdzą, że ten rejon nieba nie obfituje w gwiazdy, ale za to obecne jest w nim wiele galaktyk. Znajduje się w nim osiem obiektów z katalogu Messiera.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się