NGC 4666
Fot. ESA/Hubble & NASA, O. Graur

NGC 4666 – galaktyka spiralna, w której intensywnie tworzą się gwiazdy

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zaobserwowali galaktykę spiralną NGC 4666, która znajduje się w gwiazdozbiorze Panny.

Jak twierdzą naukowcy z NASA, nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia NGC 4666 – majestatyczną galaktykę spiralną znajdującą się w odległości około 80 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Panny, która przechodzi szczególnie intensywny epizod formowania się gwiazd. Badacze nazywają galaktyki z szybkim procesem formowania się gwiazd galaktykami gwiezdnymi. Niezwykła intensywność formowania się tych obiektów w NGC 4666 jest prawdopodobnie spowodowana oddziaływaniami grawitacyjnymi z jej sąsiadami – w tym pobliską galaktyką NGC 4668 i galaktyką karłowatą, która jest małą galaktyką liczącą kilka miliardów gwiazd.

Fot. ESA/Hubble & NASA, O. Graur

Prędkość tworzenia się gwiazd w NGC 4666 napędza niezwykłą formę ekstremalnej galaktycznej pogody znanej jako superwiatr – gigantyczny transfer gazu z jasnego centralnego centrum galaktyki w przestrzeń kosmiczną. Jest on wynikiem napędzających wiatrów z krótko żyjących masywnych gwiazd powstałych podczas intensywnego tworzenia się tych obiektów w NGC 4666, a także niezwykle energetycznych wybuchów supernowych. W ciągu ostatniej dekady miały miejsce tam dwie supernowe – jedna w 2014 r., a druga w 2019 r. Gwiazda, która doprowadziła do eksplozji w 2019 roku była 19 razy masywniejsza od Słońca.

Chociaż zdaniem naukowców, strumień przegrzanego gazu emanujący z NGC 4666 jest naprawdę ogromny – rozciąga się na dziesiątki tysięcy lat świetlnych – nie jest on widoczny a na tym zdjęciu. Niezwykle wysoka temperatura struktury sprawia, że wyróżnia się ona jako świecący pióropusz w obserwacjach rentgenowskich lub radiowych, ale nie pojawia się na widzialnych długościach fal obrazowanych przez kamerę Hubble’a Wide Field Camera 3.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się