
NGC 5530 – galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Wilka
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 5530, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wilka.
Jak tłumaczą badacze z ESA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się galaktyka spiralna znana jako NGC 5530. Obiekt ten znajduje się w odległości 40 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Wilka. Galaktyka ta została sklasyfikowana przez astronomów jako „kłaczkowata” galaktyka spiralna (flocculent spiral galaxy), co oznacza, że jej ramiona nie są jednolite i wyraźne.

Podczas gdy niektóre galaktyki mają niezwykle jasne centra zawierające ogromnych rozmiarów supermasywne czarne dziury, zdaniem naukowców, jasne źródło w pobliżu jądra NGC 5530 nie jest tego typu obiektem, ale gwiazdą w naszej własnej galaktyce, znajdującą się zaledwie 10 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Jej przypadkowe położenie sprawia wrażenie, że znajduje się ona w gęstym sercu NGC 5530.
Obserwując galaktykę przez teleskop, 13 września 2007 roku, australijski astronom-amator Robert Evans odkrył supernową o nazwie SN 2007IT, porównując wygląd całej struktury z obrazem galaktyki wykonanym wcześniej.
Chociaż odkrycie nawet jednej supernowej przy użyciu tej żmudnej metody jest niezwykłe, astronom-amator odkrył w ten sposób ponad eksplozji gwiazd. Znalezienie tej w NGC 5530 było szczególnym przypadkiem – ponieważ najprawdopodobniej światło z supernowej zakończyło swoją podróż na Ziemię zaledwie kilka dni przed odkryciem tej eksplozji.
Wilk (łac. Lupus) jest jedną z konstelacji nieba południowego i 46. co do wielkości. W Polsce jest on widoczny częściowo późną jesienią i wczesną zimą. Jest jednym z 48 gwiazdozbiorów opisanych przez Ptolemeusza. Liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 70.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś