NGC 5559
Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 5559 – galaktyka z bogatą w wapń supernową

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 5559, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wolarza.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA majestatyczne ramiona spiralne zobrazowanej przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a galaktyki pełne są rodzących się nowych gwiazd. NGC 5559 to galaktyka spiralna, której wypełnione gazem i pyłem ramiona spiralne rozciągają się wokół jasnego wybrzuszenia galaktycznego. Ramiona te są niezwykłym regionem formowania się gwiazd, usianym gamą jasnych kolorów, w tym nowo narodzonymi gwiazdami świecącymi na niebiesko w wyniku ich niezwykle wysokich temperatur.

NGC 5559
Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 5559 została odkryta przez astronoma Williama Herschela w 1785 roku i znajduje się w odległości około 240 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w północnym gwiazdozbiorze Wolarza (Bootes).

W 2001 roku w NGC 5559 badacze zaobserwowali bogatą w wapń supernową o nazwie 2001co. Supernowe bogate w wapń są opisywane jako „szybkie i słabe”, ponieważ są mniej jasne niż inne typy tych kosmicznych eksplozji, ale także szybciej ewoluują, ujawniając widma zdominowane przez silne linie wapnia. 2001co wystąpiła w dysku NGC 5559 w pobliżu regionów gwiazdotwórczych, ale supernowe bogate w wapń są często obserwowane w dużych odległościach od najbliższej galaktyki, co rodzi pytania dotyczące obiektów, które się w nie zamieniły.

Wolarz (łac. Bootes) jest jednym z wyraźnych gwiazdozbiorów nieba północnego, jest 13. co do wielkości i był znany już w starożytności. W Polsce jest widoczny od zimy do lata. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 90.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się