NGC 5921
Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Walsh

NGC 5921 – galaktyka spiralna z poprzeczką w gwiazdozbiorze Węża

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną z poprzeczką oznaczoną jako NGC 5921, znajdującą się w gwiazdozbiorze Węża.

Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA/ESA widoczne są wirujące spiralne ramiona galaktyki NGC 5921. Znajduje się ona około 80 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego i podobnie jak nasza galaktyka, Droga Mleczna, zawiera wyraźną poprzeczkę – dużą grupę gwiazd w jądrze. Mniej więcej połowa wszystkich galaktyk spiralnych może zawierać poprzeczki. Struktury te wpływają na swoje galaktyki macierzyste, napędzając formowanie się gwiazd, przyspieszając ruch gazu międzygwiazdowego i obiektów w pobliżu. NGC 5921 znajduje się w gwiazdozbiorze Węża na północnej półkuli niebieskiej.

Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Walsh

Obraz został opracowany w oparciu o obserwacje przeprowadzone przez dwa urządzenia – wykonane przez kamerę Wide Field Camera 3, na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a oraz obserwacji z naziemnego Obserwatorium Gemini. Oba teleskopy pomogły astronomom lepiej zrozumieć związek między galaktykami takimi jak NGC 5921 i supermasywnymi czarnymi dziurami, które znajdują się w ich centrach. Hubble pomógł określić masy gwiazd w galaktykach, wykonał również pomiary, które pomogły skalibrować obserwacje za pomocą Gemini. Razem oba urządzenia pomogły naukowcom opracować spis pobliskich supermasywnych czarnych dziur w różnych galaktykach.

Wąż (łac. Serpens) jest 23. co do wielkości gwiazdozbiorem znajdujący się w pobliżu równika niebieskiego. Jest to jedna z 48. konstelacji opisanych przez Ptolemeusza, a zarazem jedna z 88 obecnie, oficjalnie rozróżnianych. W Polsce jest on widoczny latem. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 60.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się