NGC 5949
Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 5949 – bliska Ziemi galaktyka karłowata

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubbla’a uchwycili galaktykę karłowatą oznaczoną jako NGC 5949, znajdującą się w gwiazdozbiorze Smoka.

Jak tłumaczą astronomowie z NASA obiekt uchwycony za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a to galaktyka karłowata o nazwie NGC 5949. Dzięki bliskości Ziemi – znajduje się około 44 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Smoka, co plasuje ją w kosmicznym sąsiedztwie Drogi Mlecznej – obiekt ten jest idealnym celem dla astronomów do badania galaktyk karłowatych.

Fot. ESA/Hubble & NASA

Z masą około jednej setnej masy Drogi Mlecznej, NGC 5949 jest stosunkowo masywnym przykładem galaktyki karłowatej. Klasyfikacja galaktyki jako karłowatej wynika, jak wskazują badacze, z jej stosunkowo niewielkiej liczby gwiazd składowych, ale luźno związane ramiona spiralne galaktyki również plasują ją w kategorii poprzecznych galaktyk spiralnych. Struktura ta jest widoczna tylko na zdjęciu z Teleskopu Hubbla’a, które pokazuje galaktykę jako jasny, ale słabo zdefiniowany obiekt spiralny. Pomimo niewielkich rozmiarów, bliskość NGC 5949 oznacza, że jej światło może zostać zaobserwowane przez dość małe teleskopy, co ułatwiło jej odkrycie przez astronoma Williama Herschela w 1801 roku.

Naukowcy napotkali kilka kosmologicznych dylematów związanych z galaktykami karłowatymi, takimi jak NGC 5949. Na przykład, rozkład ciemnej materii wewnątrz tych niezwykłych struktur jest dość zagadkowy (problem „cuspy halo”), a symulacje Wszechświata przewidują, że powinno być znacznie więcej galaktyk karłowatych niż badacze obserwują wokół w kosmosie (problem „brakujących satelitów”).

Smok (łac. Draco) to ósmy pod względem zajmowanej powierzchni gwiazdozbiór na niebie. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 80. W Polsce jest widoczny przez cały rok.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się