NGC 6052
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Adamo et al.

NGC 6052 – para zderzających się galaktyk

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili parę zderzających się ze sobą galaktyk oznaczoną jako NGC 6052, znajdującą się w gwiazdozbiorze Herkulesa.

Jak tłumaczą badacze z NASA, znajdująca się w gwiazdozbiorze Herkulesa, w odległości około 230 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, NGC 6052 to para zderzających się galaktyk. Zostały one po raz pierwszy odkryte w 1784 roku przez astronoma Williama Herschela i pierwotnie zostały sklasyfikowane jako pojedyncza galaktyka nieregularna ze względu na szczególny kształt kosmicznego obiektu. Obecnie jednak astronomowie wiedzą, że NGC 6052 składa się z dwóch galaktyk, które są w trakcie zderzenia. To konkretne zdjęcie NGC 6052 zostało wykonane za pomocą niezwykle czułej kamery Wide Field Camera 3 na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a.

NGC 6052
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Adamo et al.

Dawno temu, jak tłumaczą naukowcy, grawitacja połączyła dwie galaktyki w chaotyczny stan, który można obserwować dzisiaj. Gwiazdy z obu pierwotnych obiektów podążają teraz nowymi trajektoriami spowodowanymi nowymi efektami grawitacyjnymi. Jednak rzeczywiste zderzenia gwiazd są bardzo rzadkie, ponieważ są one bardzo małe w stosunku do odległości między nimi (większość galaktyki to pusta przestrzeń). Ostatecznie w pełni połączą się one, tworząc jedną, stabilną strukturę.

Nasza galaktyka, Droga Mleczna, w przyszłości ulegnie podobnemu zderzeniu z najbliższą kosmiczną sąsiadką, galaktyką Andromedy. Badacze przewidują jednak, że nastąpi to dopiero za około 4 miliardy lat.

Herkules (łac. Hercules) jest gwiazdozbiorem nieba północnego, jest piąty co do wielkości i był znany już w starożytności. Nazwa pochodzi od imienia mitologicznego herosa Herkulesa. Jak tłumaczą badacze, łatwo rozpoznać ten gwiazdozbiór po charakterystycznym czworoboku tworzącym tułów Herkulesa. W Polsce jest widoczny od wiosny do jesieni. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 140.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się