NGC 6535,
Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 6535 – starożytna gromada kulista w gwiazdozbiorze Węża

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gromadę kulistą oznaczoną jako NGC 6535, znajdującą się w gwiazdozbiorze Węża.

Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gromadę kulistą znaną jako NGC 6535. Znajduje się ona około 22 tysiące lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Węża. Ma średnicę jednego roku świetlnego.

Fot. ESA/Hubble & NASA

Gromady kuliste to ściśle związane ze sobą grupy gwiazd, które krążą wokół galaktyk. Duża masa centrum tych obiektów przyciąga gwiazdy do środka, tworząc obiekt w kształcie kuli. Gromady kuliste są zazwyczaj bardzo starymi obiektami, które powstały mniej więcej w tym samym czasie, co ich galaktyka macierzysta. Do tej pory nie zaobserwowano powstawania nowych gwiazd w tych obiektach, co wyjaśnia obfitość starzejących się żółtych gwiazd na zdjęciu z Hubble’a, z których większość zawiera bardzo mało ciężkich pierwiastków.

NGC 6535 została po raz pierwszy odkryta w 1852 roku przez angielskiego astronoma Johna Russella Hinda. Badacz obserwował obiekt jako małą, słabo widoczną smugę przez swój teleskop. Obecnie, instrumenty takie jak Advanced Camera for Surveys (ACS) i Wide Field Camera 3 (WFC3) na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a pozwalają zobaczyć gromadę i jej zawartość bardziej szczegółowo.

Wąż (łac. Serpens) jest 23. co do wielkości gwiazdozbiorem znajdującym się w pobliżu równika niebieskiego. Jest to jedna z 48. konstelacji opisanych przez Ptolemeusza, a zarazem jedna z 88 obecnie, oficjalnie rozróżnianych. W Polsce konstelacja jest widoczna latem. Liczba gwiazd dostrzegalnych w niej gołym okiem wynosi około 60.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się