NGC 6652 – gromada kulista w gwiazdozbiorze Strzelca
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili gromadę kulistą oznaczoną jako NGC 6652, znajdującą się w gwiazdozbiorze Strzelca.
Jak opisują astronomowie z NASA, obraz z Teleskopu Gubble’a przedstawia błyszczącą zawartość gromady kulistej NGC 6652. Jądro tego obiektu nasycone jest bladoniebieskim światłem niezliczonych gwiazd, a garść szczególnie jasnych, znajdujących się na pierwszym planie ozdobiona jest krzyżującymi się kolcami dyfrakcyjnymi (linie promieniujące z jasnych źródeł światła, są to artefakty spowodowane dyfrakcją światła wokół łopatek zwierciadła wtórnego w teleskopach). NGC 6652 znajduje się galaktyce Drogi Mlecznej w gwiazdozbiorze Strzelca, niecałe 30 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego i zaledwie 6500 lat świetlnych od centrum galaktyki.
Gromady kuliste to stabilne, ściśle związane grawitacyjnie skupiska zawierające od dziesiątek tysięcy do milionów gwiazd. Intensywne przyciąganie pomiędzy ciasno znajdującymi się gwiazdami w tych strukturach nadaje tym obiektom regularny, kulisty kształt.
Ten obraz łączy dane z dwóch najpotężniejszych kamer Hubble’a: Advanced Camera for Surveys i Wide Field Camera 3. Wykorzystuje również dane z dwóch różnych programów obserwacyjnych prowadzonych przez dwa różne zespoły astronomów.
Pierwszy zespół postanowił zbadać gromady kuliste w galaktyce Drogi Mlecznej w celu lepszego ich poznania, począwszy od ich wieku, a skończywszy na potencjale grawitacyjnym. Drugi wykorzystał trio niezwykle czułych filtrów w Wide Field Camera 3 Hubble’a, aby oddzielić proporcje węgla, azotu i tlenu w gromadach kulistych, takich jak NGC 6652.
Strzelec (łac. Sagittarius) jest jednym z gwiazdozbiorów zodiaku i znajduje się na południowej półkuli niebieskiej. Jest to jeden z 48 gwiazdozbiorów odkrytych przez astronoma Ptolemeusza w II wieku i pozostaje jednym z 88 współczesnych gwiazdozbiorów. Leży pomiędzy Skorpionem i Wężownikiem na zachodzie oraz Koziorożcem i Mikroskopem na wschodzie.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś