NGC 6744
Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 6744 – większa bliźniaczka Drogi Mlecznej

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 6744, znajdującą się w gwiazdozbiorze Pawia.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, nowe zdjęcie, wykonane przez niezwykle czułą kamerę Wide Field Camera 3 (WFC3) zamontowaną na Teleskopie Hubble’a, przedstawia piękną galaktykę spiralną o nazwie NGC 6744. Na pierwszy rzut oka, zdaniem badaczy przypomina ona Drogę Mleczną, choć jest od niej większa – jej średnica wynosi ponad 200 tysięcy lat świetlnych w porównaniu do 100 tysięcy lat świetlnych średnicy naszej macierzystej galaktyki.

Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 6744 jest podobna do Drogi Mlecznej pod wieloma względami. Podobnie jak nasza galaktyka macierzysta, posiada ona wyraźny obszar centralny wypełniony starymi żółtymi gwiazdami. Oddalając się od jądra galaktyki, jak wskazują astronomowie, można dostrzec części zapylonych ramion spiralnych oznaczonych w odcieniach różu i błękitu – podczas gdy obszary niebieskie są pełne młodych gromad gwiazd, obszary różowe są regionami aktywnego formowania się gwiazd, co wskazuje, że struktura ta wciąż jest bardzo żywa.

W 2005 roku w NGC 6744 odkryto supernową o nazwie 2005at (niewidoczną na zdjęciu), co dodatkowo potwierdza żywotność tej galaktyki. SN 2005at to supernowa typu Ic, powstała, gdy masywna gwiazda zapada się w sobie i traci swoją wodorową otoczkę, wyrzucając ją w kosmicznej eksplozji.

Paw (łac. Pavo) jest wyraźnym gwiazdozbiorem, choć zdaniem badaczy, w większości składa się ze słabych gwiazd. Jest to konstelacja nieba południowego. Należy do grupy pięciu sąsiadujących ze sobą konstelacji wyobrażających ptaki – Rajskiego Ptaka, Feniksa, Rajskiego Ptaka, Żurawia i Tukana. Paw jest niewidoczny w Polsce. Liczba gwiazd możliwa do dostrzeżenia w nim gołym okiem wynosi około 45.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się