NGC 6814
Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 6814 – galaktyka Seyferta w gwiazdozbiorze Orła

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną z poprzeczką oznaczoną jako NGC 6814, znajdującą się w gwiazdozbiorze Orła.

Jak tłumaczą badacze z NASA, wraz z galaktykami nieregularnymi, galaktyki spiralne stanowią około 60 procent galaktyk w lokalnym Wszechświecie. Jednak pomimo ich powszechności, każda z nich jest wyjątkowa – niczym płatki śniegu, nie ma dwóch takich samych. Dowodem na to jest galaktyka spiralna NGC 6814, której jasne jądro i ramiona spiralne, ozdobione skomplikowanym wzorem ciemnego pyłu, zostały uchwycone na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 6814, jak opisują astronomowie, ma niezwykle jasne jądro, co wskazuje, że jest ona galaktyką Seyferta. Obiekty tego typu mają bardzo aktywne centra, które mogą emitować silne wybuchy promieniowania. Jej centrum jest bardzo zmiennym źródłem promieniowania rentgenowskiego, co prowadzi naukowców do podejrzeń, że zawiera ono supermasywną czarną dziurę o masie około 18 milionów razy większej niż masa Słońca.

Ponieważ NGC 6814 jest bardzo aktywną galaktyką, wzdłuż jej ramion spiralnych znajduje się wiele obszarów zjonizowanego gazu. W tych dużych obłokach doszło do szybkiego formowania się gwiazd, co doprowadziło do powstania niebieskich obiektów tego typu widocznych w całej strukturze. NGC 6814 jest oddalona o około 75 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego i znajduje się gwiazdozbiorze Orła.

Orzeł (łac. Aquila) jest gwiazdozbiorem nieba południowego, 22. co do wielkości i jest łatwo zauważalny z powodu najjaśniejszej gwiazdy znanej jako Altair. Konstelacja Orła znana była już w Mezopotamii (trzy tysiące lat temu), jednak nie zawsze była tak określana. W Polsce gwiazdozbiór jest widoczny latem. Liczba gwiazd dostrzegalnych gołym okiem wynosi około 70.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się