NGC 6891
Fot. NASA, ESA, A. Hajian (University of Waterloo), H. Bond (Pennsylvania State University), and B. Balick (University of Washington)

NGC 6891 – asymetryczna mgławica planetarna

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili asymetryczną mgławicę planetarną, oznaczoną jako NGC 6891, znajdującą się w gwiazdozbiorze Delfina.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, NGC 6891 to jasna, asymetryczna mgławica planetarna znajdująca się około 2705 lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Delfina. Ten obraz Hubble’a ujawnia niezwykłą strukturę obiektu, w tym sferyczne zewnętrzne halo, które rozszerza się szybciej niż wewnętrzna jego cześć, oraz co najmniej dwie elipsoidalne powłoki, które są zorientowane na różne sposoby. Obraz przedstawia również włókna i węzły we wnętrzu mgławicy, otaczające centralną gwiazdę – białego karła. Na podstawie ich ruchów astronomowie oszacowali, że jedna z powłok ma 4800 lat, podczas gdy zewnętrzna otoczka ma około 28 tysięcy lat, co wskazuje na serię wybuchów umierającej gwiazdy w różnym czasie.

Fot. NASA, ESA, A. Hajian (University of Waterloo), H. Bond (Pennsylvania State University), and B. Balick (University of Washington)

Hubble badał NGC 6891 w ramach próby określenia odległości do mgławic i dowiedzenia się więcej o tym, jak ich struktury tworzyły się i ewoluowały. NGC 6891 składa się ona z gazu, który został zjonizowany przez centralną gwiazdę, czyli białego karła, która usunęła elektrony z atomów wodoru w obiekcie. Gdy naenergetyzowane elektrony powróciły ze stanu wyższej energii do stanu niższej poprzez rekombinację z jądrami wodoru, emitowały energię w postaci światła, powodując świecenie gazu mgławicy.

Delfin (łac. Delphinus) jest niewielkim, 69. co do wielkości, ale stosunkowo wyraźnym gwiazdozbiorem nieba północnego położonym w okolicy równika niebieskiego. W Polsce jest on najlepiej widoczny w miesiącach letnich. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 30.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się