NGC 6946
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Leroy, K.S. Long

NGC 6946 – „Galaktyka Fajerwerków”

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę oznaczoną jako NGC 6946, znajdującą się północnej granicy gwiazdozbioru Cyfeusza i Łabędzia.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, galaktyka NGC 6946 jest niezwykle aktywna. Tylko w ciągu ostatniego stulecia ta kosmiczna struktura doświadczyła 10 zaobserwowanych supernowych, dzięki czemu zyskała przydomek „Galaktyki Fajerwerków”. Dla porównania, w naszej Drodze Mlecznej obserwuje się średnio od jednej do dwóch supernowych na stulecie. Ten obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gwiazdy, ramiona spiralne i różne środowiska gwiezdne NGC 6946 w niezwykłych szczegółach.

Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Leroy, K.S. Long

NGC 6946 jest ułożona w szczególny sposób w stosunku do Układu Słonecznego, ponieważ jest to obiekt typu face-on, co oznacza, że możną ja obserwować „twarzą” do nas, a nie z boku (tzw. edge-on). „Galaktyka Fajerwerków” jest dalej klasyfikowana jako obiekt pośredni między galaktyką spiralną i galaktyką gwiazdotwórczą. Pierwsza z nich oznacza, że struktura NGC 6946 znajduje się pomiędzy pełną galaktyką spiralną a galaktyką spiralną z poprzeczką, z małą strukturą w jej centrum, a druga oznacza, że charakteryzuje się ona wyjątkowo wysokim tempem formowania się gwiazd.

Galaktyka znajduje się w odległości 25,2 miliona lat świetlnych od Układu Słonecznego, na granicy północnych gwiazdozbiorów Cefeusza i Łabędzia.

Cefeusz (łac. Cepheus) jest gwiazdozbiorem nieba północnego, leżącym w pobliżu północnego bieguna nieba i jest 27. co do wielkości. Znajduje się on na krawędzi Drogi Mlecznej. W Polsce jest widoczny cały rok. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 60.

Łabędź (łac. Cygnus) jest jednym z bardziej wyrazistych gwiazdozbiorów nieba północnego, i był znany już w starożytności. W Polsce jest on widoczny od wiosny do jesieni. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 150. Ze względu na to, że jego najjaśniejsze gwiazdy układają się w kształt krzyża, czasem nazywany jest Krzyżem Północy (analogicznie do Krzyża Południa).

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się