
NGC 6956 – galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Delfina
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 6956, znajdującą się w gwiazdozbiorze Delfina.
Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się obiekt znany jako NGC 6956. Jest to galaktyka spiralna z poprzeczką – powszechny typ galaktyki charakteryzujący się strukturą składającą się z gwiazd w jej centrum. Obiekt znajduje się w odległości 214 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Delfina. Galaktyka została odkryta przez astronoma Williama Herschela 19 października 1784 roku.

Naukowcy wykorzystali należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble’a, aby zobrazować NGC 6956 w celu zbadania jej gwiazd znanych jako Cefeidy, czyli gwiazd, które zmieniają swoją jasność w regularnych okresach. A ponieważ czas ten jest funkcją ich jasności, astronomowie mogą ją zmierzyć, i porównać to jak świecą z punktu widzenia Ziem z ich rzeczywistą jasnością, aby obliczyć odległość do nich. W rezultacie gwiazdy te są niezwykle przydatne w określaniu położenia obiektów kosmicznych, co jest jedną z najtrudniejszych właściwości do zmierzenia w przypadku ciał niebieskich znajdujących się poza naszą galaktyką.
Galaktyka ta zawiera również supernową typu Ia – eksplozję białego karła, który stopniowo otrzymywał materię od gwiazdy towarzyszącej. Podobnie jak w przypadku Cefeid, jasność tego typu wybuchu i tempo, w jakim słabnie w czasie, pozwala naukowcom obliczyć odległość do niego. Badacze mogą wykorzystać pomiary uzyskane z Cefeid i supernowych typu Ia do lepszego zrozumienia tempa ekspansji Wszechświata, znanego również jako stała Hubble’a.
Delfin (łac. Delphinus) jest niewielkim, 69. co do wielkości, ale stosunkowo wyraźnym gwiazdozbiorem nieba północnego położonym w okolicy równika niebieskiego, na południe od konstelacji Łabędzia, pomiędzy Pegazem a Orłem. Jego gwiazdy układają się w kształt przypominający delfina wyskakującego z wody. W Polsce jest on najlepiej widoczny w miesiącach letnich. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 30.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś