NGC 7250 – galaktyka przyćmiewana przez gwiazdę
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę oznaczoną jako NGC 7250, znajdującą się w gwiazdozbiorze Jaszczurki.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, część obiektów w kosmosie jest przysłaniana przez inne, które znajdują się bliżej Ziemi, lub są jaśniejsze. Zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę o nazwie NGC 7250. Choć sama w sobie jest niezwykła – trwa w niej niezwykle intensywne formowanie się gwiazd i badacze zarejestrowali w niej eksplozje supernowych – wtapia się nieco w tło kosmosu przez jaśniejszą i bliższą gwiazdę, która nadaje jej ostrość.
Jasny obiekt widoczny na obrazie z Hubble’a to, jak wskazują astronomowie, pojedyncza i mało zbadana gwiazda o nazwie TYC 3203-450-1, znajdująca się w gwiazdozbiorze Jaszczurki. Obiekt znajduje się znacznie bliżej niż widoczna obok niego odległa galaktyka.
Jest to jedyny sposób, w jaki zwykła gwiazda może przyćmić całą galaktykę złożoną z miliardów takich obiektów. Astronomowie badający odległe struktury nazywają te gwiazdy „gwiazdami pierwszego planu” i często są z nich niezadowoleni, ponieważ ich jasne światło zanieczyszcza to słabsze bardziej odległych i interesujących obiektów za nimi, które chcą zbadać.
W tym przypadku TYC 3203-450-1 znajduje się milion razy bliżej niż NGC 7250, która leży ponad 45 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego. Gdyby gwiazda znajdowała się w takiej samej odległości od Ziemi jak NGC 7250, byłaby ledwo widoczna na zdjęciu uchwyconym przez Teleskop Hubble’a.
Jaszczurka (łac. Lacerta) jest 68. co do wielkości, gwiazdozbiorem nieba północnego leżącym między Andromedą a Łabędziem. Należy do rodziny konstelacji Perseusza. W Polsce widoczny od lata do zimy. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 35.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś