NGC 7331
Fot. NASA

NGC 7331 – majestatyczna galaktyka spiralna

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 7331, znajdującą się w gwiazdozbiorze Pegaza.

Jak tłumaczą astronomowie z NASA, zdjęcie z Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę spiralną znaną jako NGC 7331. Po raz pierwszy została dostrzeżona przez astronoma Williama Herschela w 1784 roku. Znajduje się w odległości około 45 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Pegaza (Skrzydlatego Konia). Galaktyka, zwrócona do Ziemi częściowo krawędzią, ukazuje swoje piękne ramiona wirujące wokół jasnego obszaru centralnego.

Fot. NASA

Badacze wykonali to zdjęcie za pomocą niezwykle czułej kamery Hubble Wide Field Camera 3 (WFC3), obserwując niezwykłą eksplozję gwiazdy – supernową – w pobliżu centralnego żółtego jądra galaktyki. Nazwana SN 2014C, szybko ewoluowała od supernowej zawierającej bardzo mało wodoru do takiej, która jest bogata w ten pierwiastek w ciągu zaledwie jednego roku. Ta rzadko obserwowana metamorfoza była niezwykle jasna w obserwowanych wysokich energiach i pozwoliła astronom lepiej zrozumieć końcowe etapy życia masywnych gwiazd.

NGC 7331 jest podobna pod względem rozmiaru, kształtu i masy do Drogi Mlecznej. Ma również porównywalne tempo formowania się gwiazd, zawiera zbliżoną liczbę gwiazd, posiada centralną supermasywną czarną dziurę i ramiona spiralne. Główną różnicą między nią a naszą galaktyką jest to, że NGC 7331 jest galaktyką spiralną bez wybrzuszenia – nie posiada „poprzeczki” gwiazd, gazu i pyłu przecinającej jej jądro, jak ma to miejsce w przypadku Drogi Mlecznej. Jej centralne wybrzuszenie wykazuje również nietypowy wzór rotacji, obracając się w kierunku przeciwnym do samego dysku galaktycznego.

Badanie tego typu obiektów, podobnych do Drogi Mlecznej, pozwala astronomom lepiej zrozumieć nasze kosmiczne otoczenie, a także zachowanie i ewolucję wszystkich galaktyk.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się