NGC 7513 – niezwykła galaktyka z poprzeczką
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną z poprzeczką NGC 7513, znajdującą się w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a przedstawia NGC 7513, galaktykę spiralną z poprzeczką. Znajdująca się w odległości około 60 milionów lat świetlnych NGC 7513 leży w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza na półkuli południowej.
Rzeźbiarz jest słabo widocznym gwiazdozbiorem nieba południowego. Odkryta w 1752 roku przez francuskiego astronoma Nicolasa Louisa de Lacaille′a. Jest to 36. co do wielkości gwiazdozbiór na niebie. W północnej części gwiazdozbioru, w pobliżu gwiazdy α Sculptoris, znajduje się południowy biegun Galaktyki. Najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru – Alfa Sculptoris (α Scl) jest odległa od Słońca o 780 lat świetlnych. Jest to niebiesko-biały olbrzym typu B7, gwiazda zmienna typu SX Arietis o wysokim polu magnetycznym.
Galaktyka NGC 7513, zdaniem badaczy, porusza się z zadziwiającą prędkością około 1500 kilometrów na sekundę i oddala się od Drogi Mlecznej. Dla porównania, Ziemia krąży wokół Słońca z prędkością około 30 kilometrów na sekundę. Chociaż pozorny ruch NGC 7513 z dala od naszej galaktyki może wydawać się dziwny, nie jest on jednak niespotykany.
Podczas gdy niektóre galaktyki, takie jak Droga Mleczna i galaktyka Andromedy, przyciągają się grawitacyjnie i ostatecznie łączą się ze sobą, zdecydowana większość tego typu obiektów w naszym Wszechświecie wydaje się oddalać od siebie. Zjawisko to jest spowodowane ekspansją kosmosu, w której przestrzeń między galaktykami rozszerza się, a nie same galaktyki się poruszają.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś