NGC 7640 – galaktyka w gwiazdozbiorze Andromedy
Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną z poprzeczką oznaczoną jako NGC 7640, znajdującą się w gwiazdozbiorze Andromedy.
Jak tłumaczą naukowcy z NASA, gwiazdozbiór Andromedy jest jednym z 88 współczesnych gwiazdozbiorów i nie należy go mylić z naszą sąsiednią Galaktyką Andromedy. Konstelacja ta jest również domem dla galaktyki znanej jako NGC 7640.
Wiele różnych klasyfikacji jest używanych do identyfikacji galaktyk na podstawie ich kształtu i struktury – a jak wskazują badacze, NGC 7640 należy do typu galaktyk spiralnych z poprzeczką. Można je zidentyfikować na podstawie ramion spiralnych, które odchodzą nie od okrągłego rdzenia, ale od wydłużonej poprzeczki przecinającej centrum kosmicznej struktury. Droga Mleczna, jest również galaktyką spiralną z poprzeczką. NGC 7640 może nie wyglądać jak spirala na zdjęciu z Teleskopu Hubble’a, ale wynika to z orientacji obiektu względem Ziemi. Często obserwowane obiekty nie są ustawione „twarzą twarz” do Układu Słonecznego, co może sprawić, że cechy takie jak ramiona spiralne będą mniej oczywiste.
Jak wskazują badacze, istnieją dowody na to, że NGC 7640 doświadczyła w przeszłości pewnego rodzaju interakcji. Galaktyki zawierają ogromne ilości masy i dlatego oddziałują ze sobą grawitacyjnie. Czasami interakcje te mogą być łagodne, a czasami niezwykle dramatyczne, gdy dwie lub więcej galaktyk zderza się i łączy w nową, większą strukturę. Zrozumienie historii galaktyki i interakcji, których doświadczyła, pomaga astronomom lepiej zrozumieć, w jaki sposób powstają te obiekty i znajdujące się w nich gwiazdy.
Andromeda (łac. Andromeda) jest dużym gwiazdozbiorem nieba północnego, 19. co do wielkości. Razem z gwiazdozbiorami Kasjopei, Perseusza, Cefeusza, Woźnicy, Wieloryba, Jaszczurki i Trójkąta tworzą rodzinę konstelacji Perseusza. W Polsce jest widoczny od lata do zimy. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 100.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Emil Gołoś